Stratejik Silahlar Yurt Dışına Gitmeyecek!.

Türkiye'de kurulacak olan Otomotiv Test Merkezi sayesinde ülkede üretilen stratejik silahlar yurt dışına gönderilmeyecek

Stratejik Silahlar Yurt Dışına Gitmeyecek!.

Bursa'da mart ayında temeli atılacak Otomotiv Test Merkezi sayesinde sadece Türkiye'de geliştirilen silah, teçhizat ve araçların proje ve detay bilgileri sertifika alınması için yurt dışı ile paylaşılmayacak.

Projenin savunma sanayi ve otomotiv sektörü için dev bir adım olduğunu belirten Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreter Yardımcısı Yrd Doç Dr Vedat Demir, "Bir çok ürünümüz ülkemize ait test merkezi olmadığı için Avrupa ya da Asyalı ülkelerden sertifika almak zorunda kalıyordu. Tüm sırları o ülkelerle paylaşıyorduk. Artık kendi ürünümüzün kendi sertifikasını alacağız" dedi.

Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin de projeyi engelleyenler olduğunu ifade ederek, "Engel olmak isteyenlerin hepsinin hesabını bozacağız" diye konuştu.

Yenişehir'de 4 bin 300 dönümlük alanda mart ayında temeli atılacak Otomotiv Test Merkezi'nin kamulaştırma işlemleri tamamlandı.Otomotiv Test Merkezi'ndeki son durum Müsiad Bursa Şubesi'ndeki toplantıda ele alındı.

 

Savunma Sanayi Ve Otomotiv Sektörü İçin Dev Adım

Otomotiv Test Merkezi'nin hayata geçirilmesiyle milli savunma sanayi için geliştirilen birçok silah, teçhizat, araç gibi ürünler sertifika almak için yurt dışında bulunan test merkezlerine gitmekten ve tüm proje aşamalarını yabancı ülkelere vermekten kurtulacak.

Test merkezinin verdiği sertifikanın tüm dünyada geçerli olması için çalışmalara başlandığını belirten Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Vedat Demir, "Ülkemizde üretimi yapılan ve milli olan birçok ürünümüz ülkemize ait test merkezi olmadığı için Avrupalı ya da Asyalı ülkelerden sertifika almak zorunda kalıyordu. Bu durumda da ülke üreticisi hem bulduğu, yeni yaptığı ürünün tüm sırlarını o ülkelerle paylaşmak zorunda kalıyordu. Hem de ciddi ekonomik kayıplar yaşanıyordu. Artık Türkiye'nin de Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu dönemde verdiği direktif doğrultusunda bir test merkezi olacak. Otomotivde ciddi pazar payına sahip bir ülke olarak geç kalınmış bir test merkezinin olması zorunludur. Biz hala kendi ürünümüzü üretemiyorsak, kendi otomobilimizi yapamıyorsak, dünya pazarında yüzde 80 sahip olduğumuz fındığın çikolatasını yapamıyorsak, yabancı markalara mecburuz. Oysa bizim mühendislerimizin bulduğu, bizim sanayicimizin, insanımızın oluşturduğu binlerce ürün var. Önce biz kendimize güvenip ürünümüzü yapacağız sonra da o ürünü satabilmek için sertifikamızı alacağız" dedi.


Test Pisti De Olacak

TSE'nin bir şikayet yeri değil, standartları belirleyen bir kurum olduğunu hatırlatan Demir, "TSE'nin görevi, bir ürün yapılacaksa o ürünün standartlarını belirlemektir. Sanayimizin gelişimi için standartları belirleyen TSE sanayinin manevra koludur. TSE'nin yapacağı Otomotiv Test Merkezi çok ciddi bir Ar-Ge merkezi olacak. Ar-Ge merkezlerine binlerce ürün gelir. Bir ürün tutar, o ürün tüm ülkeye yetecek kalkınmayı sağlar. Bu kalkınmanın olması için gerekli olan Ar-Ge merkezi OTM bünyesinde kurulacak. Projesi tamamlanan OTM'yi diğer OTM'lerin önüne geçirecek en önemli faktör; tüm testlerin burada yapılacak olması ve otomotivde freninden yan sanayisine kadar tüm testlerin yapılacağı pistte diğerlerinden ayrı olarak otomotiv ömür test pisti olacak. Yapılacak olan OTM sayesinde geçen yıla göre yüzde 7,8 büyüme yakalayan otomotiv sektöründe ciddi bir atılım gerçekleşmiş olacak. Bu süreçte bize desteğini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Eski Sanayi Bakanı Fikri Işık Sanayi Başkanı Faruk Özlü olmak üzere süreçte katkısı bulunan tüm kurumlara ve kişilere teşekkür ederim" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER