‘Sıfır Atık’la çevre ve ekonomi kazanacak

Geri dönüşümü mümkün olan kağıt-karton, plastik, cam, metal benzeri tüm atıkların kaynağında ayrıştırılarak toplanmasını sağlamak amacıyla yapılan ‘Sıfır Atık Projesi’ Samsun’da hayata geçiriliyor.

‘Sıfır Atık’la çevre ve  ekonomi kazanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Sıfır Atık Projesi’ başlatıldı. Proje; atıkları kontrol altına alarak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir Dünya bırakmayı amaçlıyor. Proje, yüm kamu kurumlarında uygulanacak. Proje, yapılacak uygulamalara örnek teşkil etmek amacıyla öncelikle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binasında hayata geçirilecek.

EKONOMİYE KATKI SAĞLAMASI HEDEFLENİYOR

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce proje ile ilgili yapılan açıklamada; “Sıfır atık; israfın önlenmesi, doğal kaynakların verimli kullanılması, atık miktarının azaltılması, atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüştürülerek ekonomiye katkı sağlamasını amaçlayan bir atık yönetim felsefesidir. 1 ton atık kağıdın geri kazanılması 17 ağacı kesilmekten kurtarırken; yeni üretime kıyasla metal ve plastik kazanımı ile yüzde 95 enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Atık camlar tekrar cam ürünlere; plastik atıklar elyaf, dolgu malzemesi, otomobil parçası gibi pek çok malzemeye; atık metaller ise tekrar metal ürünlere dönüşebilmektedir. Organik atıklardan kompost elde edilerek toprak iyileştirici olarak kullanılabilmektedir. Sıfır atık yaklaşımı atık hiyerarşisine uygun olarak bireysel, kurumsal veya belediye genelinde uygulanabilmektedir. Bununla birlikte sıfır atık uygulamalarının daha geniş kitlelere hitap etmesi ve uygulamanın yaygınlaştırılması açısından kurumsal uygulamalar büyük önem taşımaktadır” denildi.

SAMSUN’DA 2021’E KADAR TAMAMLANACAK

“Proje kapsamında İl Müdürlüğümüzde atık yönetim çalışmalarına başlanmış olup; geri dönüşümü mümkün olan kağıt-karton, plastik, cam, metal gb. atıkların kaynağında ayrı toplanmasını sağlamak üzere Müdürlük binasının her katına ayrı biriktirme ekipmanları yerleştirilmiştir” bilgisi verilen açıklama şöyle devam etti; “Ayrıca kartuş-toner, floresan, elektrikli-elektronik ekipman, pil ve bitkisel atık yağ gibi tehlikeli atıklarında ayrı biriktirilmek suretiyle lisanslı bertaraf ve geri kazanım tesislerine gönderilmesi sağlanacaktır. Sıfır Atık Projesinin 2018 yılı itibariyle aşamalı olarak kamu kurumlarında, terminallerde (havaalanı, otogarlar, limanlar), eğitim kurumlarında( üniversiteler, yüksekokullar, enstitüler, okullar), alışveriş merkezlerinde, sağlık kurumlarında (hastaneler, ASM’ler), eğlence-dinlenme tesislerinde (otel, eğlence merkezleri, restoranlar, parklar), iş merkezlerinde ve büyük iş yerlerinde uygulamaya geçirilmesi ve ilimizde 2021 yılına kadar tamamlanması planlanmaktadır.”

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER