Seferberlik müjdesi! 3 ayda 9 bini aştı

Milli İstiham Seferberliği meyve vermeye başladı.

Seferberlik müjdesi! 3 ayda 9 bini aştı

Milli İstiham Seferberliği meyve vermeye başladı. Erdoğan'ın çağrısıyla 3 ay önce başlamıştı. Bugün Samsun'da hedeflenen 9 bin rakamı aşıldı. İEP ve TYP programları ile birlikte toplamda 15 bin kişi istihdam edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrıları sonrasında işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılması hedeflerine yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 6 Ocak 2017 Cuma günü Konya'da başlattığı ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ programı meyvelerini vermeye başladı. Samsun'da Nisan ayı itibariyle işe yerleştirilenlerin sayısı 9 bini geçti.

ÜÇ AY ÖNCE BAŞLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 Şubat 2017 Salı günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası'nda özel sektörde faaliyet gösteren işverenlerin oluşturacakları ilave istihdam için destekleneceklerini açıkladı. 9 Şubat 2017 tarih ve 687 Sayılı Resmi gazete'de söz konusu istihdam teşviki yayımlandı. İstihdam Seferberliği kapsamında 1 Ocak-3 Mayıs arası kamu ve kamuda ihaleli çalışanlar hariç 4/A sigortalı özel iş yerlerinde Samsun'da 9 binin üzerinde kişi istihdam edildi.

İŞBAŞI VE TYP İLE 15 BİNE ULAŞTI

Samsun İş Kur İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Nisan ayı başında 8 bin 500 olarak belirlenen istihdam sayısı Mayıs ayı itibariyle 9 binin üzerine çıktı. Bunların dışında İşbaşı eğitim Programı ile 4 bin kişi, Toplum Yararına Program ile de bin 250 kişi iş sahibi oldu.

SAMSUN’DA İKİNCİ TUR GÖRÜŞMELER

Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun 6 Ocak'ta Konya'dan kamuoyuna duyurduğu “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı” kapsamında 81 il ziyaret edilmişti. 16 Nisan referandumunun ardından aralarında Samsun'un da olduğu illerde bakanlık temsilcileri il ziyaretlerini yeniden başlattı. Program kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları ile İŞKUR ve SGK üst yönetimi, Samsun'da gerçekleştirecekleri ziyaretlerde yerel düzeyde çalışma hayatının aktörleri ve vatandaşlarla bir araya gelecek. Bürokratlar ziyaretlerde işçiler, işverenler, ticaret ve sanayi odaları ile esnaf ve sanatkarlar odaları ile buluşacak. Ayrıca sivil toplum kuruluşları temsilcileri, emekliler, engelli vatandaşlar da ziyaret kapsamında yer alacak.

EV ZİYARETLERİ DE YAPILACAK

2017 yılında Türkiye genelinde 2 milyon istihdam hedefiyle şekillenen program kapsamında yapılan ziyaretlerde işveren ile sanayicilere yeni istihdam hedeflerinin ayrıntıları ve ilave istihdam destekleri konusunda bilgilendirme yapılacak. Bunların yanı sıra bürokratlar, gerçekleştirecekleri ev ziyaretlerinde vatandaşlarla birebir görüşme imkanı bularak sorunlarını dinleyecek. Mayıs ayı ortalarında Samsun'da düzenlenecek programda sorunların yerinde tespit edilmesi amacıyla gerek çalışanların gerekse yatırımcı ile işverenin çalışma hayatı ile ilgili sorunları dinlenecek, görüş ve önerileri alınacak.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2017, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER