Samsun’dan Çin’e alabalık ihraç edilecek

Çin’den gelen heyet, Samsun’da bir dizi ziyarette bulundu. Ziyarette sonrası masaya oturan heyet, alabalık ihracatı için el sıkıştı

Samsun’dan Çin’e  alabalık ihraç edilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar neticesinde Muğla, Aydın, İzmir, Trabzon ve Samsun illerini kapsayan ve 9 gün süren su ürünleri ihracatına yönelik misyon ziyaretinin kapanış toplantısı sona erdi. İl Müdürü Nail Kırmacı yaptığı açıklamada, “Ülkemizde faaliyet gösteren alabalık yetiştiriciliği çiftlikleri ile su ürünleri işleme tesislerini kapsayan 18-26 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Çin Halk Cumhuriyeti misyon ziyaretinin son ayağı ilimizde bulunan SASTAŞ Samsun Soğuk Hava Tesisleri’nin ziyareti ile başlamıştır. Samsun’da faaliyet gösteren tesisi ziyaret eden Çin Halk Cumhuriyeti heyeti önce tesisin genel işleyişi hakkında şirket yöneticilerinden bir brifing almış sonrasında ise tesisi gezmişlerdir. Öğleden sonra gerçekleştirilen kapanış toplantısında Çin Halk Cumhuriyeti heyet başkanı yapmış olduğu değerlendirme konuşmasında ülkemizde faaliyet gösteren su ürünleri tesislerini gerek fiziki yapıları gerekse insan sağlığı açısından yapılan iyi hijyen uygulamaları açısından oldukça başarılı bulduklarını ifade etmişlerdir. Heyet başkanı ayrıca ülkemizden alabalık ihracatı için gerçekleştirdikleri bu ziyaret sonucunda ülkelerine sadece alabalık ve alabalık ürünlerini değil, diğer su ürünleri gruplarını da almayı planladıklarını ve dönüşlerinde kendi ülkelerindeki yetkili otoriteye verecekleri detaylı raporda bunu özellikle belirteceklerini ifade etmişlerdir. Heyet ayrıca, ülkemizin su ürünleri yetiştirme ve işleme tesislerinin dünya ve Avrupa standartlarında çalıştırıldığını ve denetlendiğini, kendilerinin bunu yerinde tespit ettiklerini ifade etmişler ve bu durumdan oldukça memnun kalmışlardır” dedi.

HEDEFLER ARTIYOR

Kapanış toplantısına bakanlığı temsilen Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Harun Seçkin, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Yetiştiricilik Daire Başkanı Özerdem Maltas ve İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı katıldı. Harun Seçkin ve Özerdem Maltaş yapmış oldukları konuşmalarda heyetin ülkemizi ziyaretinin hem iki ülke arasındaki dostane ilişkileri geliştirmesi hem de ikili ticaretimizin büyütülmesi hedeflerine katkı sağladığını ifade ettiler. Ayrıca Genel Müdür Yardımcısı Harun Seçkin heyetin yapmış oldukları denetim ziyaretleri neticesinde memnun kalmalarının kendilerini de mutlu ettiğini, ülke olarak su ürünleri tesislerimizin hedeflerinin her geçen gün arttığını ve Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu hedeflerin gerçekleştirilmesi aşamasında her türlü desteği vermek konusunda yoğun bir mesai harcadıklarını belirtti. Kırmacı ise, Samsun ili adına ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirmiş, ilimizin su ürünleri potansiyeli açısından Türkiye’de ciddi bir yerinin olduğunu ve üretilen ürünlerin başta AB ülkeleri olmak üzere büyük çoğunluğunun çeşitli ülkelere ihraç edildiğini ifade etti.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER