Samsun'un tescilli ürünlerine 'amblem' zorunluluğu geldi

Samsun'un kaz tiridinden simidine, Bafra pidesinden zembiline ve Terme pidesine kadar coğrafi işaret alan ürünlerini satanlar artık 'amblem' koymak zorundalar.

Samsun'un tescilli ürünlerine 'amblem' zorunluluğu geldi

Coğrafi işaretlerde 'amblem' dönemi başladı. Amblemin, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığı durumlarda, işletmede kolayca görülebilecek şekilde kullanılması gerekiyor. Coğrafi işaretli ürünleri üretenlerin,  satış veya pazarlamasını yapanların, bundan sonraki süreçte ürün veya ambalaj üzerinde ürünün tescilli olduğunun anlaşılmasını sağlayacak amblemi kullanmaları zorunlu hale getirildi. Amblemin ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığı durumlarda, işletmede kolayca görülebilecek şekilde kullanılması gerekiyor.

SAMSUN’DA 5 ÜRÜNE KONULACAK

Buna göre Samsun'da da coğrafi işaret alan Samsun kaz tiridi, Samsun simidi, Bafra pidesi, Bafra zembili ve Terme pidesi satanlar; coğrafi işareti için menüde, tabelada,  vitrinde, duvarda ve benzer yerlerde kullanacaklar. Amblem yapıştırılması ürüne zarar verecekse, vitrine, tezgaha veya kasanın müşterinin gördüğü yüzeyine, ürünün coğrafi işaret olduğuna dair açıklayıcı bilgiyle beraber amblem uygulanabilecek.

AMAÇ: YÖRESEL DEĞERLERİN MARKALAŞMASI

Amblem coğrafi işaretli veya geleneksel ürün adını kullananlar tarafından, Türk Patent ve Marka Kurumu internet sitesinden temin edilerek,  yönetmelikte belirtilen esaslara uygun şekilde kullanılacak. Uygulamayla tescil sistemi güçlendirildi. Böylece ülkenin ve yöresel değerlerin markalaşmasına, uluslararası markalar oluşturulmasına, turizme ve dolayısıyla kalkınmaya katkı sağlanacak.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER