Ruslara Göre En Büyük Tehdit Türkiye!

Uluslararası Tehditler-2016 raporunda Rusya ile Türkiye krizinin yarattığı jeopolitik tehdide dikkat çekildi

Ruslara Göre En Büyük Tehdit Türkiye!

Rusya’da Kremlin’in himayesinde çalışan, yerli ve yabancı Rusya uzmanlarını buluşturan ünlü Valday Kulübü tarafından yayınlanan “Uluslararası Tehditler-2016” raporunda Moskova-Ankara krizinin yarattığı jeopolitik tehdide dikkat çekildi.

Russia Beyond The Headlines gazatesinin haberine göre 2016 yılında Rusya için en önemli dış politika tehditleri sıralanırken ilk sırada Türkiye yer aldı.  Daha sonra Washington ile yaşanan sorunların yer alması dikkat çekti. Ayrıca yaşanacak bir Sünni-Şii çatışması da dış politikanın en büyük olası güvenlik tehditleri listesine kondu.

" Raporun girişinde, “Rusya her zaman Batı ve Güney ile medeniyet çatışması içinde oldu ve bu tansiyon daha da yükseliyor” denildi. Güney ile ilgili tehditler Türkiye, İran ve Çin’in dinamik gelişmeleri ile ilişkilendirilirken, Batı ile ilgili tehdit ise Rusya’ya karşı çok boyutlu savaş yürüten ABD olarak özetleniyor. Valday Kulübü tarafından hazırlanan raporun bugün Moskova’da bir toplantıda tartışılacağı bildiriliyor.

"İLİŞKİLER DAHA DA KÖTÜLEŞEBİLİR"

Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, 2016’da Rusya-Türkiye ilişkilerinin daha da kötüleşmesi riskine dikkat çekiliyor.  Raporda bir yandan yakın perspektifte “Rusya’nın Suriye’deki başarıdan başının dönmesinin” yarattığı tehlike ile doğrudan bir savaş ihtimaline değinilirken, diğer yandan Rusya ile Türkiye arasında doğrudan çatışmanın olmayacağı ama uzaydaki uyduların, internet altyapısının ve iletişim sistemlerinin kullanılacağı bir çatışma ortamı senaryosu öne çıkarılıyor.

"21. YÜZYILIN İLK SAVAŞI RUSYA İLE TÜRKİYE ARASINDA ÇIKABİLİR"

Aynı konuda İzvestiya gazetesinde yayınlanan haberde ise, raporu kaleme alan isimlerden Andrey Suşentsov'un görüşlerine yer verildi. Rus uzmana göre, "Rusya'nın 2020 yılına kadar olan savunma planlarında değişiklik oldu. Türkiye ile çatışma senaryolarına göre tatbikatlar yapılıyor". Haberda ayrıce raporun Türkiye bölümü aktarılırken "21. yüzyılın ilk savaşının Rusya ile Türkiye arasında çıkabileceği, bunun cephesiz ve büyük can kayıpların olmayacağı, uzaydaki uyduların, iletişim sistemlerinin, lojistik kanallarının ve internet altyapısının kullanlılacağı bir savaş olacağı" tespiti yapılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER