Rolls Royce'dan Dev Yatırım

İngiliz devi Rolls Royce, Türkiye’de teknoloji merkezi açmaya hazırlanıyor.

Rolls Royce'dan Dev Yatırım

İngiliz uzay ve havacılık devi Rolls Royce, çalışmalarını Türkiye'de yürütmeyi planlayan Rolls Royce, İngiltere, ABD ve Singapur'dan sınra 8. Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi'ni (AMTC) Türkiye'de açacak.

8.MERKEZİ AÇIYOR

Sanayi Bakanlığı Aralık 2015'te Rolls Royce ile imzaladığı işbirliği anlaşmasını gerçeğe dönüştürmek için harekete geçti. TÜBİTAK'la ortaklaşa bir Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi (Mükemmeliyet Merkezi) kurulması çalışmaları tamamlanarak, merkezin kurulum aşamasına geçilmesine karar verildi. 2023'te göklerde yer alacak olan milli savaş jeti projesinde yer almak isteyen ve anlaşılması halinde uçak motorunun tamamını Türkiye'de üretmek için talepte bulunan firma 8. teknoloji merkezini Türkiye'de açacak. Sanayi Bakanı Fikri Işık, "Rolls Royce ile işbirliğine başlıyoruz. Yakında imzaladığımız anlaşmayı realize edeceğiz" dedi.

HEDEF BÜYÜK

Milli Savunma Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, TÜBİTAK ve üniversiteler tarafından desteklenen ve teknoloji üretiminde ortaklaşılacak olan Mükemmeliyet Merkezi'nde Rolls Royce ile enerji ve havacılık sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda Ar-Ge çalışmaları ve üretim yapılacak. Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santral için de Türkiye'deki sanayiyle birlikte parça ve kontrol sistemleri üretmeyi amaçlayan Rolls Royce nükleer santralin dizel motorlarını üretmeye de talip.

PLANINDA JET FARİKASI VAR

Türk Hava Yolları'nın ana motor tedarikçisi olmak için büyük yatırımlar yapan Rolls Royce 2023'te ilk uçuşunu yapması beklenen milli savaş jeti projesinde yer alması halinde 2025'te Türkiye'de bir jet fabrikası kurmayı planlıyor. Öte yandan Türkiye'de açılması planlanan merkezde uçak parçalarının da elde edildiği 3D yazıcı gibi ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesinin de planlandığı öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER