Piyasada kriz var

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, piyasada ciddi manada işsizlik krizi olduğunu ve bu krizin günden güne büyümeye devam ettiğini söyledi

Piyasada kriz var

Türkiye’nin 2016 yılında hem ekonomik hem de siyasi anlamda büyük sıkıntılar yaşadığını kaydeden Başkan Özman, “Türkiye maalesef içerde ve dışarıda adeta kıskaç altına alınmak isteniyor. Ülke olarak geçirdiğimiz sıkıntılar dost veya müttefik dediğimiz bazı ülkelerin planları dahilinde işliyor. Bu sıkıntılar piyasalara da olumsuz yönde etki ediyor” dedi.


DOLARDA DÜŞÜŞ YAŞANDI


Döviz bozdurma kampanyası ile dolarda düşüş yaşandığını dile getiren Başkan Özman, euro kurunda ise kısmi yükseliş olduğunu belirtirken, bunun sebebinin ise yanlış para politikasından kaynaklandığını aktardı. Başkan Özman, “Merkez Bankası’nın bir önceki yönetimi faiz artırımına gitmese dahi faizde üst bandı yüksek tutuyordu. Mevcut yönetim ise üst bandı aşağıya çekerken dövize olan rağbetin artmasına neden oluyor. Bununla birlikte tüm dünyada euro kurunda düşüşler olurken bizde ise dolarla birlikte euro kurunda da kısmi artışlar yaşanıyor” diye belirtti.


İŞSİZLİK KRİZİ YAŞANIYOR


Piyasada işsizlik krizi yaşandığını ifade eden Başkan Özman, “Kuyumcu esnafı olarak yaklaşık 2 aydır siftahsız günle geçiriyoruz. Haftanın 6 günü açık olan kuyumcu esnafının büyük kısmı haftada 3 gün siftah dahi yapmadan kepenk kapatıyor. Hem kuyumcu esnafın hem de diğer esnaf sıkıntıda. Birçok esnafta işsizlik anlamında kriz var. KOSGEB’in kredi desteğine kavgalara varan sıkışmalar oldu. Herkes 50 Bin TL’nin peşine düştü. Büyük firmalar dahi bu paranın peşine düştü. Küçük esnafın yanı sıra paranın büyüklüğüne ve küçüklüğüne bakmadan büyük firmalar dahi 50 Bin TL’nin peşine düştüyse piyasada kriz olduğu aşikardır” diye kaydetti.


ÜLKE EKONOMİSİNDE KRİZ YOK


Başkan Özman, “Ülke ekonomisinde ise kriz yok. Devlet yatırımlarına devam ediyor. Yatırımlar da global şirketlerle ve yabancı iştirakçilerle çalıştığı için yapılan yatırımlar piyasaya etki etmiyor. Bundan dolayı da piyasadaki işsizlik krizi aşılamıyor. Piyasadaki kriz, ciddi bir geçim sıkıntısını da beraberinde getirdi. Dolar bozdurma kampanyasına vatandaş iştirak etmesine rağmen yastık altındaki dolarla yine yastık altına bu sefer TL olarak geçti. O paraların piyasada dönmesi işsizlik krizine bir nebze olsun merhem olabilirdi ama o da olmadı” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER