Palamut hamsiyi yedi!

Türkiye’nin neredeyse her bölgesine balık dağıtımının yapıldığı Samsun’da, tezgahlar ve sofralar palamut balığı ile şenlendi. Fakat palamudun hamsi ile beslenen bir balık olduğunun altını çizen Samsunlu balıkçılar, bu kış hamsi açısından kıtlık yaşanacağını söyledi

Palamut hamsiyi yedi!

Açık sularda av yasağının 1 Eylül tarihinde sona ermesiyle başlayan Karadenizli balıkçıların balık avı devam ediyor. Bu sezon özellikle palamut balığında yaşanan bolluk hem vatandaşın hem de balıkçıların yüzünü güldürüyor. Bu bağlamda Samsun’un İlkadım ilçesi Kale Mahallesi Kasaplar Caddesi üzerindeki balık işletmelerinde tezgahlar balık çeşitleriyle dolup taşıyor ve vatandaşlar da doyasıya balık yiyor. Ancak Samsunlu balıkçılar, palamudun bol olmasının bir de kötü yanı olduğunu belirtiyor.

‘KIŞ AYLARINDA SIKINTI YAŞANACAK’

15 yıldır denizde balık avlama, şoklama ve satma işlerinde çalıştığını belirten 31 yaşındaki Yasin Akyüz, “Allah’a şükürler olsun ki, bu yıl umduğumuzdan fazla palamut var. Çok güzel bir sezon geçiriyoruz. Bereketli bir dönemdeyiz. Samsun’un denizinin çok zengin olması ve tüm yurda buradan balık dağılması biz balıkçılar için bir avantaj. Palamut evet gündemde. Vatandaş palamuda doydu diyebiliriz. Ancak bugün şenlenen tezgahlarımızda, kış aylarında sıkıntı yaşanacak. Palamudun bol olması, hamsinin az olmasına neden olacaktır. Çünkü Palamut, Hamsi ile beslenen bir balıktır. Her yıl, palamut az ise hamsi bol, hamsi az olduğundaysa palamut bol olur. Bu aslında bize, sezonun mesajını veren bir sistemdir” diye konuştu.

‘VATANDAŞ STOĞUNU ŞİMDİDEN YAPSIN’

“Gördüğünüz gibi palamutlar 1 kilo 200 gram veya 1,5 kilo büyüklüğündeler” diyen Yasin Akyüz, şöyle devam etti: “Gece avlandıktan sonra, palamudun üzerinde hamsi pulları dahi görebiliyoruz. Görünen köy, kılavuz istemiyor. O bakımdan vatandaşlarımıza tavsiyemiz; Palamut bugün bol ve ucuzken, dolaplarını doldurmaları yönünde olacaktır. Gerçekten bir tane palamut iki kişiyi çok rahat doyurur. Vatandaşlarımız, stoklarını şimdiden yapsınlar.”

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER