Palamut Bereketi Devam Ediyor

Karadeniz'de yaşanan palamut bolluğunun önümüzdeki dönemde devam etmesi bekleniyor

Palamut Bereketi Devam Ediyor
Denizlerde 1 Eylül'de sona eren av yasağının ardından "Vira Bismillah" diyerek denize açılan ve binlerce kasa palamut avlayarak limana dönenKaradenizli balıkçılar, av sezonunun kalan bölümü için de umutlu.

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, palamudun göç eden balık türlerinden biri olması dolayısıyla çok sık yer değiştirdiğini söyledi.

Sezonun ilk günlerinde Sinop ve yöresinde bol miktarda palamut avlandığını ancak bugünlerde azaldığını anlatan Bayrak, palamudun şu anda Zonguldak ve çevresinde bol olduğunu kaydetti.

NE KADAR PALAMUT YAKALANDIĞI SEZONU ORTAYA ÇIKARTACAK
Türkiye'de bölgesel avcılık uygulaması olmadığı için sezonun geride kalan 20 günlük bölümünde ne kadar palamut avlandığını net olarak bilmediklerini söyleyen Bayrak, şunları kaydetti: "Ne kadar palamut avlandığına dair rakamlar sezon sonu ortaya çıkacaktır ama bizim kendi kooperatifimiz bünyesinde kayıt altına aldığımız rakamlar var. Sinop'tan diğer illere 50 kamyon palamut sevk edilmiş. Bu da yaklaşık 17 bin kasa civarında palamut demek ancak kayıt altına alamadığımız balıklar da var. Sinop açıklarında bir günde 100 büyük tekne avcılık yaptı. Buradaki limana gelenler bir şekilde sevk edildiği için kayıt altına alınıyor ama teknesi ile başka illerden gelen balıkçılar oldu. Yakaladıkları balıkları döndükleri liman neresi ise orada boşalttılar. Onların ne kadar palamut avladığını bilmemiz mümkün değil. Sadece şunu net olarak ifade edebiliriz, o da binlerce kasa olduğu gerçeği."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER