OTELLER ZAM HAZIRLIĞINDA

KATİD Başkanı Murat Toktaş, "Dövizdeki artış turizm işletmecilerini de vurdu, turizm işletmelerinde maliyetler arttı. Bu şekilde devam edersek, tesisleri ayakta tutmamız zor" dedi

OTELLER ZAM HAZIRLIĞINDA

Samsun'da faaliyet gösteren Turizm Bakanlığı belgeli tesislerin genel müdürleri, KATİD başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş’ın ev sahipliğinde yaz sezon kapanışı ve son gelişmeleri değerlendirdi. Anemon Samsun Hotel’de gerçekleştirilen toplantıya katılan Samsunlu otelciler, yaz sezonunun iyi geçtiğini belirtirken, ekim ayı itibari ile başlayacak olan iş sezonunda zorlanacaklarını tahmin ediyorlar.

KÖRFEZ PAZARI YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ

Toplantıda konuşan KATİD Başkanı Murat Toktaş, "2018 yılı yaz sezonu geçen yıla gören biraz daha iyi geçerken körfez pazarındaki hareketlilik otelcilerin yüzlerini güldürdü. Tahminimiz 2019 yılı körfez pazarı anlamından çok daha iyi geçecek. Bu olumlu artışın en önemli nedenleri uzun zamandır bu pazara yapılan çalışmalar ve ilk etapta Kuveyt den başlayan direk seferlerin etkisi büyük oldu. Temmuz ve ağustos aylarında otellerde 76 bin 852 yerli, 7 bin 827 yabancı turist ağırladık” dedi.

KURDAKİ ARTIŞ MALİYETLERİ ÇOK ARTTIRDI

Kurdaki aşırı yükselmenin maliyetleri artırdığını belirten KATİD Başkanı Toktaş, eskiye göre çok daha küçük kar marjları ile çalışan otellerin bu gelişmelerden olumsuz etkilendiğini söyledi. Toktaş, "Kurdaki artışlar bizim girdilerimizi direkt etkiledi. En önemli gider kalemlerimiz olan elektrik ve doğal gazdaki artış ile yiyecek içecek ürünlerinde yaşanan fiyat artışı maliyetleri artırdı" diye konuştu.

MALİYETLERE YANSITMADIK AMA…

Şuana kadar fiyatlara bir yansıtma yapmadıklarını ancak bu şartlarda mutlaka bir fiyat ayarlaması yapılması gerektiğini dile getiren Toktaş, "Aksi takdirde tesisleri ayakta tutmak zor olacak. Bu konuda dikkat edeceğimiz husus ise, bize yansıyan maliyet artışlarının üstünde bir fiyat ayarlaması yapılmayacak. Bu konuda hiç tartışmasız mutabakata vardık” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER