Nutella Başkanı: Türk Fındığından Vazgeçemeyiz

Nutella'nın üreticisi Ferrero'nun Türkiye Başkanı Carlo Marsili, Türk fındığının dünyadaki en önemli elçilerinden biri olduklarını ve vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Nutella Başkanı: Türk Fındığından Vazgeçemeyiz

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri fındık oldu. Geçen yıl bir ara üreticide kilogramı 20 liraya kadar çıkan fındığın bu yılki fiyatı 9.5 liraya kadar düştü. Fiyatların düşmesiyle birlikte 'fındıkta tekel oluşturulduğu' iddiaları da ortaya atıldı. Bu iddialar üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Faruk Çelikde Toprak Mahsülleri Ofisi'nin müdahale alımında bulunabileceğini açıkladı. Müdahale alımı olmayınca da üretici birlikleri harekete geçti fındık sektöründe tekel oluşturduğu iddiasıyla  Oltan Gıda'yı geçen yıl satın alan İtalyan Ferrero'nun fabrikası önüne siyah çelenk bıraktı.

ŞEFFAF DAVRANIYORUZ

Fındık sektöründe bu gelişmeler yaşanırken, fabrikaları önüne siyah çelenk bırakılan dünyaca ünlü  Nutella'nın üreticisi Ferrero,  Hürriyet'e açıklamalarda bulundu. Ferrero  Türkiye Başkanı  Carlo Marsili, " Türkiye özgür bir ülke. Birileri bir gösteri yapmak istiyorsa bunu yapabilir. Bir gösteri yapıldıysa bunu eleştirecek durumumuz yok. Ferrero,  Oltan'ı aldığı zaman Türk makamlarının kontrolü ve denetimi aracılığıyla yapıldı. Aynı zamanda AB makamları da denetim yaptı.  Türkiye'deki Rekabet Kurumu  Oltan'ın Ferrero tarafından satın alınmasında herhangi bir sakınca olmadığını açıkladı. Çünkü Ferrero serbest piyasaya göre operasyonlar yapıyor. Maksimum düzeyde şeffaf davranıyoruz" dedi. Fiyatların serbest piyasanın temeli olan arz ve talep dengesi ile oluştuğunu söyleyen Marsili şöyle konuştu:

EN ÖNEMLİ ELÇİYİZ

"Fiyat konusunda  Türkiye'de çok polemik de oldu. Fındığın üretici fiyatları 2011'de 6.5, 2012'de 4.6 2013'te de 4.6 TL idi. 2014'te ise 15.39'a kadar çıktı. Fiyat yükselişinde  Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan don hadisesinin büyük payı vardı. Bu yüzden üretim miktarı bir hayli düştü. Arz azalınca fiyat yükseldi.  Türkiye'de ilk defa başımıza gelen bir şey değil bu. 1994'ün şubat ayında da aynı şey yaşanmıştı. 2004 Nisan'da da olmuştu. Garip ama her 10 yılda bir karşımıza çıkmış bu durum. 2015'te ise bol üretim gerçekleşti. Üretim çok olunca da fiyat düştü. Bu arz ve talep yasasıdır. Bunda garip bir şey yok. Fındık fiyatları değişti diye Ferrero alım yapmayı kesmedi. Fiyatlar 16 liraya yaklaşınca da alım yapmaya devam ettik.  Türkiye'de geçen yıl fiyatlar arttı diye  İtalya ya da  Şili'den fındık alımını arttırmadık ki. Türk fındığının dünyadaki en önemli elçilerinden biriyiz ve vazgeçmeyiz. Ayrıca ürünlerimizde kullandığımız fındıkların Türk fındığı olduğunu her zaman ifade ediyoruz. Ancak sadece  Türkiye'den fındık almıyoruz.  İtalya,  Şili,  Gürcistan ve  Azerbaycan'dan fındık alıyoruz. En büyük alım ise  Türkiye'den."

ÇİKOLATADAN FINDIK ÇIKMAZ

Dünyaca ünlü çikolata üreticilerinin fındığı ürünlerinde çıkarma planlarının olduğunu, böyle bir düşüncenin Ferrero'da da olup olmayacağını sorduğumuz Marsili, "Açıkçası bu bana çok garip geliyor. Bu diğer firmaların meselesi olur. Ferrero'nun böyle bir düşüncesi yok. Dünyanın ve  Türkiye'nin fındıklarına kendilerini adamış firmalardan biri olmaya devam edeceğiz. Belki bazı firmalar fındık fiyatlarından korkarak bu düşünceye kapılmış olabilir. Bizim bir korkumuz yok" dedi.

İTALYAN BAKANI PAZAR MANİSA'YA GETİRDİK

Mayıs 2013'te  Manisa'da fabrika açmak üzere harekete geçtiklerini ifade eden  Carlo Marsili, açılış öncesinden gerçekleşen bir anısını paylaştı: "100 milyon Euro'luk bir yatırım oldu. Bu yatırım öncesinde açılışa katılması için dönemin Başbakan Yardımcı  Bülent Arınç'a açılışa katılması için ziyarette bulundum. O da ajandasına bakıp, '8  Eylül uygundur' dedi. Ancak 8  Eylül pazar gününe denk geliyordu. Sayın Arınç'a 'Ancak o gün pazara denk geliyor. Başka bir gün olmaz mı' dediğimde ise '8  Eylül Manisa'nın kurtuluşu. Bugün olması uygundur' diye cevap verdi. Ancak  İtalya'dan bir bakanı pazar günü  Manisa'ya getirmek çok zor olacaktı. Ancak  İtalya'dan bir bakanı da pazar günü  Manisa'ya getirmeyi başardık."

ÇİFTÇİLERE EĞİTİM VERİLDİ

Ferrero'nun Türk fındıkları hakkında çok önem verdiği iki nokta olduğunun altını çizen  Carlo Marsili, "Kalitenin ve miktarın artması için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda son 3 yılda 300'e yakın kurs açtık. 14 bin çiftçiye eğitim verdik. Üretimin ve kalitenin artması yönünde bilgilendirme yaptık" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER