Mültecilere Dünyadan 1 TL, Türkiye'den 20 TL!

Türkiye, Suriyeli sığınmacılar için 9,5 milyar ABD doları harcamasına, uluslararası toplumun katkısı ise yalnızca 462 milyon ABD doları oldu.

Mültecilere Dünyadan 1 TL, Türkiye'den 20 TL!

Türkiye'de düzenlenecek olan BM Dünya İnsani Zirvesi için geri sayım başladı. Açılışını  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştireceği zirveye 23 devlet başkanı, 23 başbakan ve 50'nin üzerinde bakan katılması bekleniyor.

9,5 MİLYAR DOLAR HARCANDI

Türkiye, Suriyeli sığınmacıların yaralarının sarılması ve yeniden hayata tutunmaları için BM standartlarında 9,5 milyar ABD doları tutarında bir kaynak harcadı. Uluslararası toplumun,  Türkiye'nin bu fedakarlığına katkısı ise yalnızca 462 milyon ABD doları oldu.

1 LİRAYA KARŞILIK 20 LİRA

Bir başka deyişle dünyanın mazlumlara verdiği her 1 liraya karşılık  Türkiye, yaklaşık 20 lira yardımda bulundu.

TOPLAM HARCAMA 20 MİLYAR DOLAR

Öte yandan, sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerin kaynakları da dikkate alındığında  Türkiye Suriyeli mülteciler için yaklaşık 20 milyar ABD doları tutarında bir harcama yaptı.

ÖZELLİKLE İSTANBUL SEÇİLDİ
Türkiye'nin 3 milyona yakın sığınmacıyı barındırması, dünyanın 3'üncü büyük insani yardım donörü ve yardımların milli gelire oranı itibarıyla "en cömert donör" ülkesi olması nedeniyle BM Dünya İnsani Zirvesi  İstanbul'da gerçekleşmesine karar verildi.

ZİRVE İÇİN GERİ SAYIM

Türkiye, tarihte ilk kez yapılacak olan Dünya İnsani Zirvesi'ne 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Küresel insani yardım politikalarının belirleneceği tarihi zirveye için geri sayım başladı.

EN CÖMERT ÜLKE: TÜRKİYE

Türkiye, 2014 Küresel İnsani Yardım raporuna göre dünyada milli gelirine oranla en çok insani yardım yapan ülke olurken, yine aynı rapora göre, son üç yıldır dünyanın en çok insani yardım yapan üçüncü ülkesi haline geldi.

TARİHTE İLK DEFA İSTANBUL'DA

Türkiye'nin insani yardım alanında ulaştığın nokta,  Birleşmiş Milletler tarafından 2016 yılında ilki düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi organizasyonuna  İstanbul'un ev sahipliği yapması sonucunu doğurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER