Mobilya, kağıt ve orman sektöründen 4,9 milyar dolarlık ihracat

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü 11 aylık dönemde 4,99 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Mobilya, kağıt ve orman sektöründen 4,9 milyar dolarlık ihracat

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) açıklamasında görüşlerine yer verilen İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, sektörün 15 bini ihracatçı olmak üzere 36 bin mobilyacıya ev sahipliği yaptığının altını çizdi.

Güleç, Türkiye mobilya sektörünün dünyanın 8. büyük ihracatçısı olduğunu da hatırlatarak sektörün yüksek teknolojiyle inovatif ürünlere odaklandığını açıkladı.

Sektörün üretim hacmini 10 milyar dolar olarak aktaran Güleç, “Türkiye mobilya sektörü olarak üretimimizin yüzde 35’ini ihraç ediyoruz. Dolayısıyla katma değerli ve tasarım yönü güçlü mobilya üretimimizi artırarak, dünya mobilya pazarından aldığımız payı yüzde 2’den, yüzde 3’e çıkarmak istiyoruz. Aynı zamanda hayatımızın bir gerçeği olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pademisi tüm hızıyla devam ederken yılı, mobilya üzerinde 4 milyar bandına en yakın noktada tamamlama hedefiyle iş süreçlerimizi yönetiyoruz. Bu olağanüstü koşullarda tüm sektör paydaşlarında olduğu gibi bizde 2021 planlarımızı gözden geçirdik.” ifadelerini kullandı.

Güleç, uzun vadeli hedefler için pandeminin seyrini izlediklerini belirterek, “Ancak içinde bulunduğumuz gündemde dahi 2021 yılı Türkiye için fuar yılı. Nisan ayında gerçekleştirmeyi öngördüğümüz mobilya fuarında ciddi bir ticari hacmin oluşmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER