'Milli' Mücadele Sonuç Verdi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye ile İran arasındaki ticaretin 3'te birinde milli paraların kullanıldığını söyledi

'Milli' Mücadele Sonuç Verdi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye-İran Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) 25. Dönem Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi.

Yılmaz, İran ve Türkiye'nin ilişkilerini geliştirdikçe bundan sadece iki ülke değil, bütün bölge ve insanlığın istifade edebileceğini vurgulayarak, "Ortadoğu'ya daha fazla refah ve istikrarın gelmesi bu ilişkiyle yakından ilişkilidir. İki ülke birbirini tamamlıyor. Biz İran'ın Batıya, İran bizim Doğuya açılan kapımız. Türkiye İranla birlikte Orta Asya'ya, İran da bizimle Avrupa'ya ulaşıyor. Neresinden bakılırsa bakılsın tamamlayıcı ilişki var." diye konuştu.

Bakan Yılmaz, son dönemde en önemli ilerlemelerden birinin Türkiye-İran Tercihli TicaretAntlaşması olduğunu belirtti.

30 yeni ürün

Cumhurbaşkanı ile Tahran'ı ziyaret ettiklerinde bu antlaşmanın imzalandığını anımsatan Yılmaz, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Çok önemli ilerlemeler gördük. Bu antlaşmanın çok daha etkili şekilde faaliyete geçmesini istiyoruz. İnşaallah ,önümüzdeki dönem bu antlaşmanın çok daha etkili bir şekilde sahada uygulandığını göreceğiz. Yalnız ürün sayısını yeterli görmüyoruz. Her iki tarafta antlaşmaya vardık, bu ürün sayısını artırmak istiyoruz. İlk aşamada iki taraftan da toplam 30 yeni ürünü daha antlaşma kapsamında alma konusunda uzlaşmış durumdayız. Bu antlaşmamızı yine tamamlayan diğer üzerinde çalıştığımız bir antlaşma daha var. Ticaretin kolaylaştırılması antlaşması. Bunun da, İnşaallah, bu yıl içinde müzakerelerini bitirip imzalamayı hedefliyoruz. Onunla birlikte iş dünyamız daha rahat ticaret yapma imkanına kavuşacak."

Milli paralarla ticarette artış

Bakan Yılmaz, karşılıklı yatırımların artırılması gerektiğini vurgulayarak, "2016 yılında her iki ülkedeki yatırımların fırsatlarının değerlendirileceği forum yapacağız. Burada iş konseylerimiz de işin içinde olacak. Girişimcilerimizi bir araya getirip yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz.'' ifadelerini kullandı.

Yılmaz ayrıca, ''Diğer önemli husus milli paralarımızla ticaret meselesi. Bu konuda cumhurbaşkanımız, başbakanımız en üst düzeyde siyasi irade söz konusu. Mutlulukla ifade etmek isterim ki; İranla geçen yılki ticaretimizin 3'te biri milli paralarımızla gerçekleşti. Çok önemli bir ilerleme kaydedildi. Önümüzdeki dönem daha da yükselmesi için ortak bir şekilde gayret sarfetmeye karar verdik."

Hedef 30 milyar dolar

İran ve Türkiye'nin zor zamanda da geniş zamanda da birlikte olacağına işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"İran'a ilişkin yaptırımların ortadan kalkma sürecine girdiği bu dönemde, İran'ın çok daha hızlı büyüyeceğine yürekten inanıyorum. Ekonomisi daha da büyüyecek, refahı artacak. İran yeni bir büyüme dönemine giriyor. Bizim de bu dönemi daha fazla yatırımla, ticaretle değerlendirmemiz lazım. Birçok ülke şu an İran pazarıyla ilgili çalışmalar yapıyor ama herhalde onlar arasında en avantajlı olan Türkiye. Geçmişten getirdiği bağlarla, kültürel tarihi üstünlükleriyle inanıyorum ki; Türkiye bu ortamda en hızlı şekilde ekonomik ilişkileri geliştirecek. Son dönemdeki rakamlarımız iyiye doğru gidiyor. Mart ayında ihracatımızda bir miktar artış var. En yüksek artış da İran'a. İlk 3 ayda az da olsa azalış var ama Mart ayındaki gelişme önümüzdeki dönem çok farklı bir noktaya ulaşacağımızı gösteriyor. Geçen yıl 10 milyar dolar ticaret hacmimiz olmuştu. Hedefimiz kısa sürede 30 milyar dolara çıkmak. İnşaallah, bunun da ötesine geçeriz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER