Merkez, İndirim Yapmalıydı

Merkez Bankası'nın faiz indirimini değerlendiren Cemil Ertem, "Üst bantta 75 baz puan düşürülseydi daha olumlu olurdu" dedi.

Merkez, İndirim Yapmalıydı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, "Merkez Bankası üst bandı 75 baz puan düşürülseydi daha olumlu olurdu. Merkez'in yalnızca enflasyonu hedefleyen ve finansal piyasalardaki istikrara dönük para politikası izlemesi sorgulanmalı. Merkez'in para politikası ne enflasyonu düşürüyor ne büyümeyi artırıyor. Sıkı para politikası kredi faizlerinin yüksek kalmasına neden oluyor." dedi.

Ertem, Türkiye'deki enflasyonun arz yönlü olduğunu savunarak, öncelikle Türkiye'de enflasyonun tanımlanması gerektiğini söyledi. Ertem, enflasyon karşıtı politikaların ekonomik büyümeyi de desteklemesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin yeni bir büyüme politikası izlemesi gerektiğini belirten Ertem, para politikası çerçevesinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Ertem, konuyla ilgili soruya verdiği cevapta objektif olarak bakıldığında Merkez Bankası'nın başarısız olduğunu düşündüğünü belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER