Mayıs Ayı Sanayi Üretimi Arttı!

Sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık yüzde 5.6 artarak beklentinin çok üzerinde geldi

Mayıs Ayı Sanayi Üretimi Arttı!
Türkiye'de sanayi üretimi Mayıs'ta geçen seneye göre yüzde 5,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,6 arttı.

Foreks'in anketinde analistlerin 2016 yılı Mayıs ayı arındırılmamış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini yüzde 4,83, arındırılmış sanayi üretimi medyan tahmini ise yüzde 3,60 olmuştu.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %0,1, imalat sanayi sektörü endeksi %1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,3 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %0,8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %6,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %3,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malı imalatında gerçekleşti. Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %3,5 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörlerin incelediğine göre, 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %12,0 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %11,1 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı ve %10,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörlerin incelediğine göre, 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %7,7 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, %3,5 ile içeceklerin imalatı ve %2,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER