Kredi Kullananlar Dikkat! İşte Yapılan 10 Hata

Acil nakit ihtiyaçlarınız için ihtiyaç kredisi, her zaman iyi bir kurtarıcı olabilir ama yanlış zamanlarda ve biçimlerde kullanılan bu seçenek sizi zor duruma da düşürebilir. İşte kredi kullanırken yapılan 10 hata...

Kredi Kullananlar Dikkat! İşte Yapılan 10 Hata
1- Uzun vadede ödeme seçenekleri tercih etmek

Çünkü vade ne kadar uzarsa geri ödeyeceğiniz miktar da o kadar büyüyecektir. Bu yüzden olabildiğince kısa vadeli kredi kullanmayı tercih edin.

2 - İhtiyacınızdan fazla miktarda kredi çekmek

İhtiyacınızdan daha fazla miktarda kredi almak, sizi doğrudan bir borç tuzağına sürükleyebilir.

3 - Birden fazla bireysel kredi almak

Çok sayıda kredi almak sizin borç yığını altında boğulmanıza neden olabilir.

4 - Birden çok bankaya aynı anda başvuru yapmak

Birden fazla bankaya aynı anda başvuru yapmanız durumunda, bankalar durumu şüpheli işlem olarak görerek size kredi vermeyi reddedebilir. Bankalardan aldığınız her ret yanıtı da kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.

5 - Karşılaştırma yapmadan kredi kullanmak

Sizin için önemli olan faiz oranı, masraflar, çekebileceğiniz miktar gibi kriterleri online karşılaştırma sitelerinden karşılaştırarak değerlendirebilir ve böylece başvurunuzu gerçekten size en uygun olan bankaya yapabilirsiniz.

6 - Kredi evraklarını kontrol etmeden imzalamak

İmzaladığınız evraklarda ödeme planınızdan, ödenecek miktara kadar birçok önemli ayrıntı bulunur.

7 - Eğlence amaçlı kredi kullanmak

Alışveriş yapmak ya da tatile gitmek gibi eğlence amaçlı harcamalarınız için ihtiyaç kredisi kullanmak çok da mantıklı bir fikir olmayabilir.

8 - Kredi ile ilgili belgeleri kaybetmek

Kredi belgelerinizi saklamanız önemlidir. Eğer kredi konusunda bankanızla aranızda bir anlaşmazlık varsa, bu belgeler ile istediğiniz noktaları kontrol edip gerekli şeyleri öğrenebilirsiniz.

9 - Spekülatif durumlar için ihtiyaç kredisi kullanmak

Borsa veya diğer spekülatif yatırım faaliyetlerde, eğer tablolar iyi giderse nasılsa kredimi kolayca kapatıp ilerlerim diyerek ihtiyaç kredisi almayı düşünebilirsiniz.Ama olumsuz bir tablo ortaya çıkıp paranızı kaybettiğinizde havaya giden paranızın yanında bir de borç ödemek zorunda kalacağınızı unutmayın.

10 - Masrafları kontrol etmeden kredi kullanmak

Bankalar kampanya bazlı masrafsız kredi seçeneği sunabiliyor. Bu durumda dikkat etmeniz gereken masrafsız sunulan kredinin faiz oranı olmalıdır. Çünkü genellikle bu tarz masrafsız kredi kampanyalarında faiz oranı yüksek oluyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER