Kıdem tazminatı açıklaması

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren mıdem tazminatı fonuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kıdem tazminatı açıklaması

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 'Kıdem tazminatı fonuyla ilgili çalışmalarımız sona geldi. Çalışanların müktesep haklarının elbette korunması önceliğimizdir, bundan bir taviz vermeden bu meseleyi inşallah çözeceğiz. Çünkü burada reel sektör üzerinde, firmalar üzerinde çok ciddi yük var, bir prangadır adeta' dedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, CEO Club toplantıları kapsamında düzenlenen "Büyüme ve İstihdam Zirvesi"ne katıldı.
 
KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI
 
Nurettin Canikli, “Bu güne kadar hayata geçirmekte zorlandığımız tüm reform paketlerini hayata geçiriyoruz çok hızlı bir şekilde. Buna en çetrefilli konular dahil. Mesela kıdem tazminatı fonuyla ilgili çalışmalarımız sona geldi. Çalışanların müktesep haklarının elbette korunması önceliğimizdir, bundan bir taviz vermeden bu meseleyi inşallah çözeceğiz. Çünkü burada reel sektör üzerinde, firmalar üzerinde çok ciddi yük var, bir prangadır adeta" şeklinde konuştu.
 
ULUSLARARASI GAYRİMENKUL BORSASI KURULACAK 
 
Canikli, “Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği bir talimatla, ki geç kalındı ama teknik bütün çalışmaları tamamladık, uluslararası gayrimenkul borsası oluşturacağız. İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomi ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) bünyesinde, İSEDAK ülkelerinin katılımıyla uluslararası bir gayrimenkul borsası. Menkul kıymetler borsası gibi. Burada kağıtlar el değiştiriyor, hissedar el değiştiriyor, diğer tarafta gayrimenkuller el değiştirecek. Bütün dinamik mekanizmaları sistemde var. Bir gayrimenkul satıcısı konut, arazi, proje ya da bir alışveriş merkezi borsaya aracı kurumla, fiyatıyla beraber giriyor. Aracı kurumlar olmazsa sistemin güvenlik mekanizması devreye girmez. İSEDAK ülkelerinin hepsine açık olacak şekilde bunu satabiliyor. Hiçbir risk içermiyor çünkü hem alıcı, hem de satıcı kurumlar açısından aracı kurumlar güvenliği garanti ediyor. Takas Bank yine devrede ya da benzer bir kuruluş devrede. Paranın tahsil edildiği garanti edilmeden gayrimenkulün tapusu verilmiyor aynı anda gerçekleşiyor. Tapu da dijital ortamda el değiştirebilir hale geliyor. Yani tapu işlemini tapuya gitmeden sonuçlandırabilir mekanizmayı kuruyoruz, yasal çalışmayı önümüzdeki günlerde Meclise sevk edeceğiz ve gerçekleştireceğiz" diye konuştu. 
 
“TÜRKİYE OLARAK BİZ BÜTÜN ALTYAPI ÇALIŞMALARIMIZI YAPIYORUZ"
 
Canikli, “İSEDAK ülkeleri talep yönü çok güçlü ülkeler. Dünyada ilk olacak bu. Başka hiçbir uygulaması yok. Bu piyasanın nerede kurulduğunun çok fazla bir önemi yok, dijital piyasa olacağı için ama Türkiye olarak biz bütün altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz. İSEDAK ülkelerinin kurucusu olduğu, her ülkenin eşit oranda kurucu hissedarlığa sahip olduğu bir model olacak. İSEDAK üyesi 57 ülke var, isteyen girecek. Kurucu üye olarak katılmak isteyip de ama teknik altyapısı müsait olamayan ülkeler olursa, özellikle aracı kurumlara lisanslama kapasitesi olmayan ülkeler olursa onlara lisanslama ve buna benzer diğer teknik desteği doğrudan kendi ülkelerinde biz verebileceğiz. Bunu da modele kattık. Bir gayrimenkulü aynı anda dünyanın her tarafında satışa sunabilecek. Burada gayrimenkul ile ilgili tüm bilgiler bağımsız kuruluşlar tarafından oraya aktarılacak. Ayrıca onu tanıtacak video görüntüleri de olacak, satış tarafında hepsi olacak. O kadar güvenli bir sistem olacak ki gelmeden, birisi gayrimenkulün tüm özelliklerini görerek satın alabilecek" diye konuştu. 
 
“ELİNDE TELEFONLA TÜRKİYE'DEKİ BÜTÜN GAYRİMENKUL DÜNYASINA ULAŞABİLECEK

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “57 İSEDAK ülkesinden her hangi bir kişi girdiği anda elinde telefonla Türkiye'deki bütün gayrimenkul dünyasına ulaşabilecek. Oradaki piyasaya sürülmüş olan ürünleri hepsini görebilecek, karşılaştırabilecek. İnanılmaz bir imkan ve bunu güvenli bir ortamda, sıfır riskle, hiçbir zarar görmeden edinebilecek. Bu imkanlar önemlidir. İnşallah yakın zamanda hayata geçireceğiz. Önümüzdeki kısa süre içerisinde yasasını sevk edeceğiz. Şu anda bütün çalışmalar tamamlandı" dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER