Kıdem Sisteminde Yeni Sayfa Açıldı

Kıdem sisteminde yeni bir sayfa açılıyor. Çalışan ister toplu para isterse yüksek maaş alacak

Kıdem Sisteminde Yeni Sayfa Açıldı

Kıdem sisteminde yeni bir sayfa açılıyor. Hükümet, ‘sıfır mağduriyet’ sözünü tutup, çalışan her üç kişiden birinin tazminat alamadığı sistemi yeniden tasarladı. Çalışan ister toplu para isterse yüksek maaş alacak.

Emeklilikte 'ikramiye', işsiz kalındığında 'güvence', işine haklı neden olmadan son verildiğinde ödenmesi gereken 'tazminat' olan 'kıdem' sisteminde yeni bir sayfa açılıyor. Hükümet, dünya örneklerini inceledi, toplumun nabzını tuttu. Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre sıfır mağduriyet sözünü tutarak 79 milyonu kucaklayan bir kıdem modeli ortaya koydu. Hazırlanan devlet güvenceli yeni sistemle yüzde 8 olan kıdem alanların oranı yüzde 100'e çıkarılacak. İsteyen toplu para alacak, isteyen parasını sistemde bırakıp yüksek maaş alacak. Sendikaların iddia ettiği gibi bir yıl çalışmaya karşılık 30 günlük brüt ücret tutarındaki tazminatın miktarı azalmayacak.

YÜZDE 66'SI TAZMİNAT ALMIYOR

Çalışma Genel Müdürlüğü'nce 81 ilde gerçekleştirilen anket sonuçları Türkiye'de çalışanın iş güvencesi olarak gördüğü kıdem gerçeğini gözler önüne serdi. Buna göre işveren tarafından işine son verilen her üç kişiden biri kıdem tazminatı alamıyor. İşten ayrılan çalışanların tazminat alamama oranı yüzde 66.5, işten çıkarılanların tazminat alamama oranı yüzde 35.7. Bu oranlar Türkiye'de en fazla yüzde 10'luk kesimin kıdem alabildiği tezini doğruluyor. "Kıdem son kalemiz" diyen sendikalara karşın üyesi bulunan işçilerin yüzde 76'sı kıdem tazminatı düzenlemesine destek veriyor. Çalışanların yüzde 66'sı mevcut sistemde kıdem alamadıklarını belirtiyor.

DAVADAN KAÇINIYORLAR

Kıdem tazminatını eksik alan veya hiç alamayan çalışanların yüzde 96.3'ü işvereni dava etmekten kaçınıyor, yüzde 96.3'ü dava etmediğini belirtiyor. Gerekçesinde de, "istifa ettiğim için alamayacağımı düşündüm, işveren tüm haklarımı aldığıma dair istifa dilekçesi imzalattı, sigortasız çalıştım" gibi nedenler belirtiyor. İşverenlerin yüzde 75.1'i ise kıdem tazminatının işten çıkarılmaya karşı işçiye koruma sağladığını, yüzde 67.7'si emeklilik ikramiyesi olduğunu ifade ediyor.

BİREYSEL HESAP İSTİYORLAR

Çalışanlar , tazminatlarının adlarına açılan hesaba yatırılmasını istiyor. Çalışanların yüzde 76'sı, kıdem tazminatının aylık olarak takip edebilecekleri bir hesapta olmasını talep ediyor. Yüzde 70'i değerlendirilebileceği yatırım aracını kendisi seçmek istediğini belirtiyor. Kıdem tazminatlarını farklı yatırım araçlarına yönlendirmeyi isteyenlerin yüzde 38.2'si altın, yüzde 26'sı dövizde değerlendirmeyi tercih ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER