Karadeniz’in petrol umudu ‘Yavuz’

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) 262,5 milyon dolara satın aldığı, Türkiye’nin ikinci derindeniz sondaj gemisi Deepsea Metro I’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Yavuz ismi verildi. Yavuz, daha önce Brezilyalı petrol devi Petrobras ve ABD’li Exon Mobil’in bulamadığını söylediği petrolü bulabilmek için Karadeniz’i delik deşik edecek

Karadeniz’in petrol umudu ‘Yavuz’

Türkiye'nin petrol arama çalışmaları için satın alınan ikinci sondaj gemisinin adı ‘Yavuz’ oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ikinci sondaj gemisinin adını ‘Yavuz’ koydu. Yavuz, Karadeniz ve Akdeniz’de derindeniz sondajı yaparak petrol ve doğalgaz arayacak.

KARDEŞİNE FATİH ADI VERİLDİ

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından 262,5 milyon dolara satın alınan Türkiye’nin ikinci derindeniz sondaj gemisi Deepsea Metro I’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Yavuz ismi verildi. TPAO’nun daha önce satın aldığı Deepsea Metro II adlı gemiye de Türkiye’ye geldikten sonra ‘Fatih’ adı verilmişti. 

KARADENİZ'DE PETROL ARAYACAK

Şu günlerde Yalova’da tersaneler bölgesinde bakım, onarım ve yenileme işlemlerinden geçirilen Yavuz gemisi, Fatih gemisinin ikizi. İki gemi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) için Karadeniz ve Akdeniz’de derindeniz sondajı yaparak petrol ve doğalgaz arayacak. 

10 BİN FİTE KADAR İNEBİLİYOR

Yavuz gemisinin uzunluğu 229,22 metre ve genişliği de 36 metre. 51.283 grostonluk Yavuz’un yüksüz ağırlığı ise 38 bin ton. Azami 9,2 knot hız yapabilen Yavuz gemisi, bugüne kadar 7,2 knot ortalama hız kaydetti. Yavuz gemisi 10.000 fit derinliğe kadar sondaj yapabiliyor. İlave donanımla bu derinlik 12 bin fite kadar çıkabiliyor.

HİLMİ GÜLER DÖNEMİNDE BAŞLATILDI

Karadeniz'de petrol arma çalışmaları dönemin Enerji Bakanı Hilmi Güler bakanlığı döneminde başlatıldı. O dönemlerde Türkiye'nin sondaj yapabilecek gemisi olmadığı için önce Brezilya'nın mili petrol devi Petrobras'ın yanı sıra dünya devi durumunda ABD'li Exonmobil ile çalışıldı. Batı Karadeniz'de doğalgaz, Sinop'un doğusunda ise petrol rezervleri için aram yapıldı.  Bafra'da bir kuyu açıldı ama sonuç alınamadı. Petrobras, bir yıla yakın bir sürede, Karadeniz'in 2 bin metre derinliğine iki sondaj vurdu. Ancak petrol olmadığı söylendi.

YÜKSEK BASINÇ SONDAJI İPTAL ETTİRDİ

Ardından Exxon Mobil Corporation, Karadeniz'de petrol araması yaptı. Karadeniz'in 8 bin 500 kilometre karelik Samsun bloğu ve 21 bin kilometre karelik 3921 sayılı bloğunun doğu kısmında, derin denizde arama yapıldı. Sürmene-1 kuyusunda 4 bin 800 metreye gelindiğinde petrol emarelerine rastlandı. Ama yüksek basınç nedeniyle daha fazla sondaja devam edilemedi. Deepwater Champion isimli petrol arama platformu, 2011 yılına kadar aramalarını sürdürdü ama teknolojik yetersizlik nedeniyle daha fazla derinlere delik açamadan o da platformunu toplayıp, gitti.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER