İthal sperm tepkisi

Ülkenin et ve süt kalitesini artırmak amacıyla 36 firmaya 4.3 milyon doz dondurulmuş boğa spermi ve 96 doz aygır spermi ithalatı izni verilmesi üzerine konuşan ZMO Samsun Şubesi 12. Dönem Başkanı Hayati Tosun, “Yerli gen kaynaklarımızın, hem bitkisel hem de hayvansal üretim alanlarında elden çıkarılması ve buna seyirci kalınması başlı başına bir hatadır” dedi

İthal sperm tepkisi

Et ve süt kalitesini artırmak amacıyla Tarım Orman Bakanlığı tarafından farklı ülkelerden boğa ve aygır spermi ithal edilmesi konusunda izin çıktı. Bakanlık ülkedeki 36 firmaya 4.3 milyon doz dondurulmuş boğa spermi ve 96 doz aygır spermi ithalatı izni verdi. Konuya ilişkin Gazete Gerçek’e değerlendirmede bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şubesi önceki dönem başkanı Hayati Tosun, uygulamaya tepki göstererek, hayvancılıktaki problemlerin, ithalatla çözülemeyeceğini söyledi. Tosun, “Özellikle ‘yerli’ ve ‘milli’ söylemini sürekli olarak kullanan iktidar döneminde, yerli gen kaynaklarımızın hem bitkisel hem de hayvansal üretim alanlarında elden çıkarılması ve buna seyirci kalınması başlı başına bir hatadır. Durum böyleyken sorunu, bu söylem ve icraat içerisinde olan bir yönetim anlayışının yine ithalatla çözmesi kabul edilebilir değildir” diye konuştu.

KALICI ÇÖZÜMLER ŞART

“Ülkemizin pek çok alanda olduğu gibi en önemli sıkıntılarından biri de hayvansal üretimde yaşanmaktadır” diyen Hayati Tosun, “Bu sorunu, sadece spermle çözebileceğini düşünen mantık, kesinlikle hatalıdır. Hayvanın en önemli besin kaynakları olan yem ve yem alanları olan çayır ve meraların ıslah edilmesinin gözardı edilmesiyle kalıcı bir çözüme ulaşılamaz. Hangi gen kaynağı olursa olsun, özellikle verim potansiyeli yüksek olan hayvanlarda beslenme ihtiyacı yüksektir. Bugün dengeli ve yeterli beslenemeyen hangi hayvan türü olursa olsun, yeterli bir verim kapasitesine sahip olamaz. Dolayısıyla çözüm dışarıda aramaktan ziyade, ülkenin gerçek üreticisine, üretim değerlerine ve ülkenin gen kaynaklarına sahip çıkarak aranmaktadır” şeklinde konuştu.

PROBLEMLERİN ASIL NEDENLERİ…

Hayati Tosun, şöyle devam etti: “Bugün samanını, yeminin en az yüzde 50’sini ve yem katkı maddelerini dahi ithal eden konuma gelmiş bir ülkede, hayvansal üretim yapılması mümkün değildir. Sonuçtan girerek çözüm yaratmak, problemlerin sebeplerini görmezden gelmekle sorunlar çözülemez. Neden ve sonuç ilişkisine bakmadan sonuca bakarak, onu düzeltmeye çalışıyoruz. Bu kabul edilemez, kabul edilse dahi sonuç vermez. O bakımdan hayvancılıktaki problemler, asıl nedenleri ortaya konularak çözülmelidir.”

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER