İstanbulluya 2 Yeni Teleferik Müjdesi

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ilçeye kazandırılacak yeni teleferik hattının müjdesini verdi

İstanbulluya 2 Yeni Teleferik Müjdesi
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ilçeye kazandırılacak yeni teleferik hatlarının müjdesini verdi. Yeni yapılacak Eyüp - Pierre Loti - Miniatürk teleferik hattı 1,9 kilometre uzunluğa sahip olacak ve 3 istasyondan oluşacak. Eyüp ile Miniatürk arasındaki yolculuk süresini 7 dakikaya düşürecek hatla, saatte tek yönde bin 500 yolcu taşınması planlanıyor.

Bir diğer proje olan 3,5 kilometrelik Miniatürk -Alibeyköy -Vialand teleferik hattı ise 4 istasyondan oluşacak. Miniatürk Vialand arasındaki yolculuk süresini 11 dakikaya indirecek bu teleferik hattının, saatte tek yönde 2 bin yolcu taşıması öngörülüyor.

Proje 2,5 yıl içinde tamam

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ilçeye kazandırılacak 2 metro, 2 tramvay ve bir teleferik hattının çalışmalarının devam ettiğini anlattı. Projelerin 2,5 yıl içinde tamamlanmasının beklendiğini söyleyen Aydın, Eyüp Meydanı'ndan Pierre Loti'ye 10 yıldır hizmet veren teleferiğin bölgeye yetmediğine dikkati çekti. Pierre Loti'den Miniatürk'e gidecek teleferik hattıyla ilçede iki teleferik hattının hizmet vereceğini dile getiren Aydın, teleferik projelerinin, ekonominin canlanmasına katkısının yanında kültürel ve sosyal iletişimi de sağladığına işaret etti.

Başkan Aydın, teleferikte hafta sonları ciddi anlamda sıra olduğunu belirterek, "Eyüp Pierre Loti'yi yılda yaklaşık 3 milyon kişinin ziyaret ediyor. Bu da yoğun talebin olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla teleferik konusunda kapasite artırımı olacak ve yeni hatlar oluşturulacak. Teleferik, Eyüp ve civar bölgelerde yerli ve yabancı turistlerin daha çok gezmesini sağlayacak" dedi.

Tramvay hattı ve bisiklet yolları da geliyor

Eminönü'nden Alibeyköy'e Sahil hattı boyunca bir tramvay hattının planlandığını söyleyen Başkan Aydın, "Tramvay hattına paralel olarak bisiklet yolları da oluşturulacak. Eminönü'nden Eyüp'e kadar, ileriki dönemlerde Florya'ya kadar uzayacak. İstanbul'un olabildiği kadar uzak noktalarında bisikletle insanlarımız önümüzdeki bir iki yıl içerisinde gezme fırsatı bulacak. Özellikle ulaşım konusunda Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'ın önemli çalışmaları var. Eyüp'e bu konuda da büyük destek veriyor. Kendisine teşekkür ediyorum" diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER