İngiltere'nin AB'den Ayrılması Ekonomiyi Etkileyecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard& Poor's (S&P) ABD'ye ilişkin büyüme beklentilerini 2016 için yüzde 2,3'ten yüzde 2'ye ve 2017 için yüzde 2,5'ten yüzde 2,4'e düşürdü

İngiltere'nin AB'den Ayrılması Ekonomiyi Etkileyecek

İNGİLTERE'NİN AB'DEN AYRILMASI EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Kuruluştan yapılan açıklamada, büyüme beklentilerindeki aşağı yönlü revizeye, İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılma (Brexit) kararıyla ABD piyasalarında yaşanan karışıklığın ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceği gerekçe olarak gösterildi.

BÜYÜMEYİ YÜZDE 2'YE ÇEKTİ

S&P, bu çerçevede mart ayında yüzde 2,3 olarak açıkladığı 2016 büyüme tahminini yüzde 2'ye çekerken, gelecek 12 ayda resesyona girilmesi olasılığını yüzde 15-20 aralığından yüzde 20-25 aralığına yükseltti.

2017 İÇİN TAHMİNİ YÜZDE 2,4'E DÜŞÜRDÜ

Açıklamada, ayrıca ABD'nin 2017 büyüme beklentisinin yüzde 2,5'ten yüzde 2,4'e indirildiği kaydedilirken, S&P'nin ABD Başekonomisti Beth Ann Bovino'nun şu görüşlerine yer verildi:

"BÜYÜME BEKLENTİMİZİ DÜŞÜRDÜK"

"Brexit'in etkilerinin ABD'nin Gayri Sayfi Yurtiçi Hasılasını baskılamasını bekliyoruz. Bu baskının, ilk çeyrekte beklentiden düşük gelen büyümeyle birleşmesi, bu ve gelecek yılki büyüme beklentimizi düşürmemize yol açtı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER