İflasın çanları çaldı

Dövizdeki artış ithal ete gelen zamları, zamlar da kasapları vurdu. Daha önce 7 Eylül günü Gazete Gerçek aracılığı ile kasapların zor durumda olduğunu ve kepenk kapatma durumuna geleceğini duyuran Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, kentte faaliyet gösteren 4 kasap esnafının iflas ettiğini açıkladı

İflasın çanları çaldı

Döviz kurlarındaki artış Türkiye’deki her sektörü vurdu. Artışlardan etkilenen sektörlerden birisi de kasaplar. 7 Eylül 2018 günü Gazete Gerçek’in ‘İflasın Çanları’ başlığı ile duyurduğu haberin ardından, Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, kentte faaliyet gösteren 4 kasap esnafının iflas ettiğini açıkladı. Kasapları vuran bir diğer dalga da, Kurban Bayramı etlerinin stoklanması.

‘SON BİR AYDA 4 KASAP KEPENK KAPATTI’

Kasapların zor günler geçirdiğinin ve ekonomideki olumsuz gelişmelerin kasapları da etkilediğinin altını çizen Başkan Ömür Şen, "Kasap esnafının hali hiç iç açıcı değil. Son 1 ay içerisinde Samsun’da 4 kasap esnafı kepenk kapattı. Vatandaşlar artık kasaba gelip et almıyor. Müşteri satışımız yok denecek kadar az” dedi.

7 EYLÜL’DEKİ O AÇIKLAMA:

‘KASAP ESNAFI KEPENK KAPATACAK’

“Vatandaşlarımız, her Kurban Bayramı sonrası etlerini stokluyor” diyen Ömür Şen, “Her yıl olduğu gibi maalesef bu yıl da bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Stoklama kasapları birinci dereceden vuruyor. İnsanlar uzun süre boyunca stokladığı eti tüketiyor. Normalde de fiyatlardan dolayı et satışları düşük olan esnaf, her bayram sonrası 3-4 ay et satamıyor. Esnafımız, kepenk kapatma seviyesine gelecek. İnşallah böyle bir şey olmaz ama mümkün görünmüyor. Allah esnafımızın yardımcısı olsun” diye konuştu.

BAYRAM SONRASI KIRMIZI ETE 3 TL ZAM

Bayram sonrası et fiyatlarına zam geldiğini de belirten Ömür Şen, “Et fiyatları aldı başını gidiyor. Son dönemde kırmızı ve beyaz ete ciddi oranda zam geldi. Kırmızı et, Kurban Bayramı’ndan sonra 3 TL zamlandı. Bayram öncesi 42 TL olan 1 kilo kırmızı et ve kıyma 45 TL ve 47 TL olan kuşbaşı bugün 50 TL oldu” şeklinde konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER