Halde 10 Kuruş, Markette 1,5 Lira

Muğla'da toptancı halinde kilogramı ortalama 10-15 kuruştan alıcı bulan domates, market raflarında ortalama 1,5 liradan satışa sunuluyor

Halde 10 Kuruş, Markette 1,5 Lira

Üreticiler  Rusya ile yaşanan krizin ardından pazarlarda bir kırılganlık yaşandığını söyledi.

ÜRETİCİ ZORDA

Antalya'dan sonra ikinci büyük domates üreticisi il olan,  İstanbul ve  Ankarabaşta olmak üzere yurdun dört bir yanına ürün gönderen  Muğla'da çiftçiler, domates fiyatlarının düşük olması nedeniyle zor bir yıl geçiriyor.

1,5 LİRADAN SALÇA FABRİKALARINA GÖNDERİLİYOR

Domates toptancı halinde 10-15 liraya zor alıcı bulurken,  Fethiye ve Seydikemer ilçesinde 15 kilogramlık domates kasaları ortalama 1,5 liradan salça fabrikalarına gönderiliyor.

Domates üreticisi Bayram Toplatan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, domatesin kasasını 1,5 liradan ancak satabildiklerini söyledi.

"SEBZE İŞİ BİZİM İÇİN BİTTİ"

Fethiye'de market ve pazarlarda domatesin kilogramının 1,5 liradan satıldığını anlatan Toplatan, "Bu fiyat uçurumu nereden kaynaklanıyor? Sebze işi bizim için bitti.

Borçlarımı kapatamadım. Serayı söktüm yerine daire yapılması için bir firmaya verdim. Yapılacak olan dairelerin birini satıp borçlarımı ödeyeceğim." diye konuştu.

Fethiye Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı  Atabey Akgün ise  Rusya ile yaşanan krizin ardından pazarlarda bir kırılganlık yaşandığını söyledi.

Tarım ürünlerinin pazarlanması için organize sanayilerinin kurulması gerektiğini vurgulayan Akgün, "Üreticinin ürününü işleyebileceği küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin oluşması gerekiyor.

Bu konuları gerekli kurumlara ilettik. İnşallah bunlar olursa çiftçiyi de rahatlatacak. Pazar daralmalarında da çiftçi kendi ürününü sahiplenebilecek. Fiyatlardaki bu kırılganlık önümüzdeki günlerde inşallah yükselişe geçecek." açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER