Fındık rekor ihracata hazırlanıyor

Yeni ürün hasadına aylar kala fındıkta tahmini rekolte rakamları ortaya çıkmaya başladı. Bu yıl yaklaşık 650 bin ton fındıkta rekolte beleniyor.

Fındık rekor ihracata hazırlanıyor

Fındık ihracatçılarına göre rekor yılı yaşanacak. Dünya piyasalarında en önemli üretici durumundaki Türkiye, bu yıl da en büyük ihracatı gerçekleştirecek ülke olacak. Türk fındığına ilgi daha da arttarak sürecek.

İspanya'da düzenlenen Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi'nde dünyaca ünlü Ferrero firması dünyada beklenen fındık rekoltesini açıkladı. Listede Türkiye 640 bin ton ile açık ara birinci sırada yeraldı. Türkiye’yi 115 bin tonla İtalya takip etti. Ordulu Fındık komisyoncusu Osman Çakmak, TMO tarafından 11.5 TL'den işlem gören fındığın bu yılda ihracatın etkisi ve rekolte ile birlikte fiyatının 12 TL ve üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini kaydetti.
 
FİYATTA TÜRKİYE’NİN RAKİBİ YOK
 
Çakmak, Türkiye'deki fındık fiyatlarının dünyanın en uygun sert kabuklu yemişi haline geldiğini söyledi. Fiyatların etkisiyle birlikte Çakmak, bir çok uluslararası firmanın üretiminde tercihini fındıktan yana kullanacağını sözlerine ekledi. Çakmak, yeni hasat döneminden umutlu olduklarını kaydetti.
 
İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören 2018-2019 sezonunda dünyada bir yıl önceden devir olan stoklarla birlikte rekor ürün olacağını söyledi. Toplam ürün tonajının 1 milyon 238 bin 500 olacağını belirten Gören, dünya piyasalarında Türkiye’nin daha çok pazar payı elde etmesi gerektiğini söyledi. Gören,”Dünya üretiminin arz fazlası Türkiye’de kalıyor ve ekonomik kayba yol açıyor” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER