Ev Fiyatlarındaki Artış En Az 15 Yıl Daha Sürecek!

Dünya gayrimenkul piyasasında yıldızı parlayan ülke konumundaki Türkiye’de, konut fiyatları artışını sürdürüyor.

Ev Fiyatlarındaki Artış En Az 15 Yıl Daha Sürecek!

Avrupa ülkeleri arasında konut fiyatlarında en hızlı artışın Türkiye’de yaşandığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, “Veriler bize gösteriyor ki; Türkiye’de konut fiyatlarındaki artış 15 yıl daha sürecek. Dolayısıyla her zaman dediğimiz gibi gayrimenkule yatırım yapan kazanmaya devam edecek” dedi.

Dünya gayrimenkul piyasasında yıldızı parlayan ülke konumundaki Türkiye’de, konut fiyatları artışını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan dış kaynaklı ‘2015 Küresel Konut Fiyatları Endeksi’ne göre; Türkiye’de konut fiyatları geçen yıl yüzde 18.4 arttı. 55 ülkeyi kapsayan endekse göre, Avrupa’da en çok artışın yaşandığı ülkeler arasında Türkiye birinci sıraya otururken, Türkiye’yi yüzde 14.2 ile Yeni Zelanda ve yüzde 12.3’le İsveç izledi.

Konut fiyatlarındaki bu artışın 15 yıl daha süreceğini belirten ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, Avrupa ülkeleri ile olan gayrimenkul fiyat farklılığına dikkat çekti.

Baygan “Her zaman söylediğimiz gibi fiyat artışları sürecek ve yatırımını gayrimenkule yapan kazanacak. Sadece bizim değil, yurt dışındaki önemli gayrimenkul değerleme şirketlerinin verileri bunu gösteriyor. Örneğin İsviçre ile kıyaslandığında m2 bazında Türkiye’nin yaklaşık 10 kat daha ucuz olduğunu görüyoruz.

2014 yılı istatistiklerinde Ankara’da konut m2 fiyatı 550 euro iken, Zürih’te konut fiyatları 5 bin 500 euro seviyesindeydi. Türkiye fiyat artışlarının daha uzun seneler ve en az 15 sene boyunca artmasını bekliyoruz” dedi.

“Yabancı yatırımcının hedefine gireceğiz”

Türkiye gayrimenkul sektörünün Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu’nun cazibe merkezi haline geldiğini belirten Baygan, jeopolitik risklerden uzaklaşılmaya başlanmasıyla birlikte yabancıların ciddi alım hedefine girilebileceğine dikkat çekti. Baygan “İnsanımız sıcak, iklimimiz sıcak… Katı kurallar altında yaşamaya alışmış bir yabancının özlediği ve bulamadığı avantajlar bunlar. Türkiye konut satışlarında adet olarak uzun yıllar şampiyon olmaya devam edecek. Tabii bu tempo, fiyatta da trendin devamlı yukarı doğru çıkmasına katkı sağlayacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER