Esnafa Ramazan Bayramı Dopingi

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Dokuz günlük bayram tatili esnafa doping oldu'' dedi

Esnafa Ramazan Bayramı Dopingi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan Bayramı'nın oldukça hareketli geçtiğini ve esnafa doping etkisi yaptığını belirterek, "Bu olumlu havanın esnafa yansıması çok önemliydi." dedi.

Palandöken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu Ramazan Bayramı'nın diğerlerinden farklı olduğunu, terörle mücadelede belli mesafe katedilmesinin, bayram tatilinin uzatılmasının hareketliliği artırdığını söyledi.

İsrail ve Rusya ile ilişkilerin düzelmesinin piyasada olumlu bir hava hissettirdiğini belirten Palandöken, yaz sezonunun da iç turizmi canlandırdığının altını çizdi.

Palandöken, "Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde terörle ilgili problemler bitince insanlar artık birbirlerine gidip geldiler, çarşıya pazara çıkmaya başladılar. Bunu tabii esnaf olumlu algıladı. Birçok turizm bölgesinde insanlar ürünlere hücum etti. Dolayısıyla bayram tatilinde bir hareketlilik yaşandı. Geçtiğimiz bayramlardan farklı bir bayram oldu. Dokuz günlük bayram tatili esnafa doping oldu, doping etkisi yaptı. Bu olumlu havanın esnafa yansıması çok önemliydi. Bu bayram hem piyasayı hareketlendirdi hem de bu olumlu havayla turizm açığı kapanacak gibi görünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın arife günü esnafa, borçlu olan insanlara karşı yeniden yapılandırma müjdelerinin pozitif enerji kattığını belirten Palandöken, bundan sonraki süreçte bütün yurtta iyimser havanın devam edeceğini söyledi. Esnafın, ekonominin barometresi olduğuna değinen Palandöken, Türkiye'de terörle ilgili problem azaldıkça, terörün kökünün kazınmasındaki istikrarlı duruşun insanları umutlandırdığını vurguladı.

"İç pazarda hareketlilik fazlaydı"

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise Ramazan Bayramı'nda diğer bayramlara göre iç pazardaki hareketliliğin biraz daha fazla olduğunu söyledi.

İç pazardaki yoğunluğun yansıması olarak tesislerdeki yerli misafir oranının geçmiş yıllara göre yoğun olduğunu anlatan Ayık, "Bir oran vermek mümkün değil ama tesisine göre değişiyor. Yüzde 100, yüzde 30, yüzde 70'i yerli müşterisi olan tesisler vardı. Her tesis özelinde, geçmiş yıllara göre içerideki yerli misafir daha fazlaydı. Bu sene geçmiş yılların hepsinden daha fazla yerli misafir vardı." diye konuştu.

Ayık, doluluk oranlarının istenilen seviyede olduğunu, tesislerin genelinde yüzde 100 dolu geçtiğini, bölgesine göre çok yoğun tesisler olduğunu anlattı.

Konaklayacak yer bulamayan bazı tatilcilerin plajlarda, parklarda kalmasına ilişkin de Ayık, tatile çıkmadan önce mutlaka programın, rezervasyonun yapılmasını ve gidilecek yerin araştırılması gerektiğini her zaman vurguladıklarını ifade etti.

Kurban Bayramı tatili

Küçük kapasiteli yerlere gidildiği zaman rezervasyon olmadığında açıkta kalınabileceğini dile getiren Ayık, bu yıl bayram tatilinin erken açıklanmasının iç pazardaki hareketlilikte büyük faydası olduğunu söyledi.

Buna rağmen bazı misafirlerin bu süreyi iyi kullanamadığı ve gittikleri yerlerde sürprizlerle karşılaştığının altını çizen Ayık, şöyle konuştu:

"Önümüzde Kurban Bayramı var, bayramda uzun tatille ilgili sanıyorum Bakan Beyin bir beyanatı olmuştu. Erken açıklanırsa bu insanlar için ciddi bir süre olacak. Bu süreyi iyi değerlendirip, hem fiyat olarak hem konsept hem de bölge olarak kendilerine en uygun tesisi araştırabilirler. Erkenden de rezervasyonlarını yaptırırlarsa, sürprizlerle karşılaşmazlar. Bu bayramdaki hareketlilik de güzeldi. Bayramda turizmde yaşanan yoğunluk bütün yaraları sarmadı ama ciddi anlamda moral oldu insanlara."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER