Erdoğan: Toprağımızı mahvetti

Azotlu gübre hem toprağı gem gıdaları tehdit ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gübreye karşı alternatif üretmek için çağrıda bulundu.

Erdoğan: Toprağımızı mahvetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli TarımProjesi toplantısında sektöre dair açıklamalar yaptı. Türkiye'nin tarımda daha ileri seviyede olması gerektiğini söyleyen Erdoğan, azotlu gübreyle mücadele için çağrı yaptı.

'TOĞRAĞI MAHVETTİK'

Azotlu gübrenin hem toprağa hem de gıdalara çok zarar verdiğini dile getiren Erdoğan, ''Özellikle topraklarımız noktasında, şu azotlu gübreyle topraklarımızı mahvettik ve topraklarımız suyla buluştuğu zaman ne yazık ki çamur olup, akıp gidiyor. Doğallıktan uzak, tüm hastalıkların temelinde de ne yatıyor? O gübreleme yatıyor." şeklinde konuştu.

KİMYEVİ TEHDİT

Bu reformla birlikte Türkiye'nin doğal gübreye dönmek durumunda olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğal gübreye dönerken de yapmamız gereken işlerin başında bana göre hani bu 'çöp atıkları' diyoruz ya bunları biz kompost gübreye çevirmek suretiyle gübrelemede rahatlıkla kullanabiliriz ve bunları kullanmak suretiyle de bu kimyevi azotun tehdidinden bütün bu tarımsal gıdalarımızı kurtarabiliriz, bunun üzerinde çalışmamızda büyük fayda var diye düşünüyorum.

'KENDİMİZ ÜRETİRİZ'

Şu anda sadece 30 büyükşehir belediyesi bu konularla ilgili adımını atsa, kompost gübre üretimini şu anda hızlandırsa buradan çok büyük nimet elde ederiz ve bunları biz kendimiz üretiriz." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER