En Çok Kamu Yatırımı Buraya Yapılıyor

Türkiye ekonomisinin en önemli merkezi olan İstanbul, kamu yatırımları bakımından da ilk sırada yer alıyor

En Çok Kamu Yatırımı Buraya Yapılıyor

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul’un dünya merkezi olmasına katkıda bulunacak ve halen devam eden projelerin başında; Marmaray, 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kanal İstanbul, Galataport, Avrasya Tüneli ve Haliç Yat Limanı geliyor.

Dört alt projeden oluşan Marmaray'da, demiryolu boğaz tüp geçişi, tüneller ve istasyonların inşası tamamlandı.

3. HAVALİMANI

Temeli 9 Haziran 2014'te atılan ve 2017'de bitirilmesi hedeflenen 3. Havalimanı, kamu kaynağı kullanmadan Yap-İşlet-Devret modeliyle 10,2 milyar avro harcanarak yapılacak.

Havalimanı, Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 76,5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana inşa edilecek.

KANAL İSTANBUL

Yapay bir su yolu ile Avrupa yakasını ikiye ayırarak Avrupa ve Asya arasında bir ada oluşturulacak proje, Türkiye tarihinin en iddialı projelerinden biri olarak görülüyor. 25 metre derinliğinde, 150 metre genişliğindeki kanal, Karadeniz'i Marmara Denizi'ne bağlayacak.

GALATAPORT

Proje kapsamında Salıpazarında bulunan limanın kruvaziyer gemiler için tanzim edilerek bölgenin turizme yönelik yeniden değerlendirilmesi amaçlanıyor. Yaklaşık 112 bin metrekarelik açık ve kapalı alanın dönüşümü yapılacak olan projenin 16 Mayıs 2013'te 702 milyon dolara ihalesi yapıldı. 30 yıllığına işletme hakkı devredilen proje tamamlandığında, kruvaziyer turizmi ile gelen günübirlik turist sayısında 5-6 kat artış olacağı tahmin ediliyor.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

Proje ile İstanbul’daki transit trafik yükünün hafifletilmesi, araçların şehir içi trafiğine girmeden erişim kontrollü, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişinin sağlanması amaçlanıyor.

HALİÇ YAT LİMANI VE KOMPLEKSİ

Proje içinde 2 adet her biri minimum 70 yat kapasiteli yat limanı ile 2 adet 5 yıldızlı 400 odalı otel, dükkanlar, ofis ve kongre merkezi bulunacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER