En Çok Doğalgaz İthalatı Yapan Ülke Belli Oldu

Dünyanın en çok doğalgaz kullanan Rusya tarafından satılırken, en çok doğalgazı Almanlar aldı

En Çok Doğalgaz İthalatı Yapan Ülke Belli Oldu

Dünya doğalgaz ticaretinin yüzde 27,4'ünü üstlenen Rusya, ihracatta ilk sırada yer alırken yüzde 14,7 ile dünyada en çok doğalgaz ithalatı yapan ülke de Almanya oldu.

Küresel doğalgaz ihracatında Rusya'yı, 109 milyar 500 milyon metreküp ile Norveç ve 74 milyar 300 milyon metreküp ile Kanada takip etti.

TÜRKİYE'DE DURUM

Türkiyeboru hattı ile 39 milyar 700 milyon metreküp doğalgaz ithal etti. En fazla doğalgaz ithalatı 26 milyar 600 milyon metreküp ile Rusya'dan yapıldı.

Doğalgaz ihtiyacını karşılamak için boru hatlarına ağırlık veren Türkiye, Rusya'dan sonra 7 milyar 800 milyon metreküp İran'dan ve 5 milyar 300 milyon metreküp de Azerbaycan'dan gaz tedarik etti.

Boru hatları ile doğalgaza ulaşmanın yetersiz kaldığı noktalarda, tedarik zincirini çeşitlendirmek için LNG'den yararlanan Türkiye, bu yolla geçen yıl toplam 7 milyar 500 milyon metreküp LNG satın aldı.

Türkiye, en fazla LNG'yi 3 milyar 800 milyon metreküple Cezayir'den ithal etti. Türkiye'ye en fazla LNG ihraç eden ikinci ülke 1 milyar 700 milyon metreküple Katar olurken, ihtiyacın 1 milyar 500 milyon metreküplük bölümü de Nijerya'dan karşılandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER