Emekliye çifte zam müjdesi yolda!

2019 Bağ-Kur, memur ve SSK emeklisi olanların güncel emekli maaşı ne kadar olacak?

Emekliye çifte zam müjdesi yolda!

Temmuz ayı yaklaşırken emekli maaşı zammı konusundaki araştırmalar da büyük artış gösterdi. Temmuz ayında Bağ-Kur ve SSK emeklileri 6 aylık ilk enflasyon neticesinde zam alacak. Memur emeklilerin ise yüzde 5 zam ve 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa fark yansıtılacak. Hal böyle olunca, zamlı emekli maaşı hakkındaki haberler de yakından takip ediliyor. En düşük memur emeklisinin maaşı yüzde 5'lik toplu sözleşme zammına göre 118,98 TL artacak. Peki, 2019 güncel emekli maaşları ne kadar olacak? 

NE KADAR OLACAK?

Takvim Gazetesi’nin haberine göre; Detaylar şu şekilde; Zam oranında bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyon belirleyici olacağından, veriler merakla takip ediliyor. İlk 6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi; SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranını, memur emeklilerinin ise yüzde 5'lik toplu sözleşme artışına ilaveten enflasyon farkı alıp almayacağını gösterecek. Şu ana kadar Ocak-Mart enflasyonu belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, bu dönemde enflasyon yüzde 2.27 olarak gerçekleşti. Geriye Nisan, Mayıs ve Haziran enflasyonu verisinin belli olması kaldı.

EN AZ 119 LİRA

Eğer ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa, memur emeklileri enflasyon farkı alacak. Yüzde 4'ün üstündeki kısım, memur emeklilerinin alacağı enflasyon farkı olacak. Bu durumda, memur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 5'in üstüne çıkacak. Eğer 6 aylık enflasyon yüzde 4 ve altında olursa, memur emeklilerinin maaşına yüzde 5 zam yansıtılacak. Yüzde 5'lik Temmuz zammı, memur emeklilerine en az 118,98 lira gelir artışı getirecek. En düşük maaşta bu tutarda artış yaşanacak. Halen en düşük memur emeklisi aylığı 2 bin 379 lira 59 kuruş seviyesinde. Bu maaş yüzde 5 zam ile 2 bin 498 lira 57 kuruşa yükselecek. Eğer enflasyon farkı oluşursa, gelir daha da artacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER