Emeklilere Müjde! Paranızı Geri Alabilirsiniz

Emlak vergisinde başta emekliler olmak üzere pek çok kesime muafiyet tanınıyor. Büyüklüğü 200 metrekareyi geçmeyen konutlarda emlak vergisi ödemek zorunda değilsiniz.

Emeklilere Müjde! Paranızı Geri Alabilirsiniz
Vergi ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Nevzat Erdağ, “Emlak vergisinde, tek mesken sahipleri için muafiyet uygulaması bulunuyor. Uygulama kapsamında 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken koşulu aranıyor. Muafiyetten yararlanabilecek kimseler arasında emekliler de yer alıyor. Ancak bu haktan yararlanmak için bu kişilerin 29 bin TL'yi aşan menkul sermaye iradı gelirlerinin olmaması gerekiyor." dedi.

MUAFİYETTEN NASIL YARARLANABİLİRSİNİZ?

Emlak vergisinden muaf olmak için aranan şartlardan bahseden Erdağ, “200 metrekareden küçük tek meskene sahip olmak, gelir sahibi olmamak, yazlık eve sahip olmamak, bir başka meskende hisse sahibi olmamak, ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul-yetimler ve emeklilerden biri olmak” ifadelerini kullandı. 

YURT DIŞINDAN EMEKLİ OLANLAR

Yurt dışından emekli olup Türkiye'de mülkü olanların bu imkânda faydalanamayacağını söyleyen Erdağ, “Bu imkândan faydalanabilmek için Türkiye'de kurulmuş sosyal güvenlik kurumlarından (Emekli Sandığı, Bağkur,SSK -bugünkü adıyla SGK) emekli olmuş olmak şarttır” dedi. Emekli bir kişinin sahibi olduğu tek konutu işyeri olarak kullanılmak üzere kiraya verdiğinde ise yine emlak vergisinden faydalanamayacağını ifade eden Erdağ, bu imkânın sadece konutlar için geçerli olduğunu dile getirdi. Emekli olup başka bir işte çalışan vatandaşların da emlak vergisi muafiyetinden yararlanamayacağını söyleyen Erdağ, “Yıl içinde emekli olanlar, takip eden yılın başından itibaren sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabilirler” diye sözlerini sürdürdü. 

HER İKİSİ DE EMEKLİ VE BİRER KONUTA SAHİP EŞLER

Sıfır oranlı emlak vergisinde sadece emeklinin kendi üzerine kayıtlı olan gayrimenkullere bakıldığını vurgulayan Erdağ, “Eşinin gayrimenkulü olması muafiyeti engellemez ikisi de faydalanabilir” ifadelerini kullandı.  

BİLMEDEN ÖDEME YAPANLARA İADE

Emlak vergisi muafiyeti olduğunu bilmeden ödeme yapanların iadesine yönelik de açıklama yapan Erdağ, “Bunun için mükellefin, belediyeden düzeltme yoluyla yersiz ödediği vergilerin iadesini talep etmesi gerekiyor. İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için yapılabiliyor” dedi. Gerçek dışı beyanda bulunup muafiyetten faydalananların durumunu da değerlendiren Erdağ, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Emlak vergisi muafiyetinden faydalanmak için Belediye'ye durumumuzu bildirmemiz yeterli. Ancak Belediye çeşitli kamu kuruluşlarından ve özel kuruluşlardan toplayacağı bilgi ile ya da tapu kayıtlarının kontrolü yöntemiyle beyanımızın doğruluğunu araştırma hakkına sahip. Bu araştırmalar sonunda, eğer mükellefin gerçek dışı beyanda bulunduğunu tespit ederse, alınmayan vergiyi, vergi tutarında vergi zıyaı cezası ve gecikme faizi ile birlikte alacaktır.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER