Elektriğe iki yılda yüzde 71 zam

Türkiye’de son iki yılda elektriğe yapılan zammın yüzde 71 oranına yükseldiğine dikkati çeken ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, “Dar gelirli vatandaşın, çiftçinin ve sanayicinin bu yükü taşıması mümkün değildir” dedi

Elektriğe iki yılda  yüzde 71 zam

KESK’e bağlı Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından dün itibariyle elektriğe yapılan yüzde 14.9 oranındaki zammı değerlendirdi. 

‘BİR AYLIK MAAŞI GEÇTİ’

“Ekonomik programın ilk meyvesi elektriğe yüzde 15 zam” diyen Erdoğan, “Elektrik faturaları konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14.9 zamlanacak. Dar gelirli vatandaşın, çiftçinin ve sanayicinin bu yükü taşıması mümkün değildir. Büyük bir bölümünün boğazına kadar borçlu olduğu dar gelirli vatandaşlarımızın, yaşanan ekonomik krizle yaşam şartları fazlasıyla ağırlaşmışken, bir de elektrik fiyatlarına peş peşe yapılan zamlar insanları kara kara düşündürmektedir. Ortalama bir yıllık elektrik faturası, asgari ücretlilerin 1 aylık maaşını geçmiş durumdadır. Çiftçi sulamada kullandığı elektriğin bedelini artık ödeyemez hale gelmiş olup, biriken elektrik borçları nedeniyle  sulama yapamaz hale gelmiştir. Uluslararası rekabette zaten zorlanan ve ekonomik krizle birlikte ciddi bir sarsıntı geçiren sanayicilerin, yapılan bu zamlarla koşulları çok daha ağır hale gelmiştir” diye konuştu.

‘ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL’
Müşfik Veysel Erdoğan, “2018 yılı ağustos ayında yüzde 9, 2018 eylül ayında yüzde 9, 2018 ekim ayında yüzde 9, 2019 yılı temmuz ayında yüzde 15 ve son olarak 2019 ekim ayında yüzde 14.9 olmak üzere konutlarda elektriğe sadece son bir yıl içerisinde yapılan zam yüzde 45, son iki yılda ise yüzde 71 rakamına ulaşmıştır. Yapılan bu zamlar yetmezmiş gibi birde vatandaştan kayıp kaçak bedeli, okuma bedeli, dağıtım bedeli gibi kalemler üzerinden haksız yere yüklü miktarda tahsilat yapılmaktadır. Faturaların yüzde 60’ı enerji bedeli iken; geri kalan yüzde 40 vergi ve diğer ödemelerdir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni ekonomik programı açıklarken; ekonomideki her iyileşmeyi vatandaşımıza yansıtacağız ifadelerini kullanmıştır. Sn. Bakan bu ifadeleri kullandıktan 1 saat sonra ise elektriğe yapılan yüzde 14.9’luk zam açıklanmıştır. Bu gerçek anlamda trajikomik bir durumdur. Memura, işçiye, emekliye yıllık yüzde 4 zam reva görülürken, sadece elektriğe son bir yılda yüzde 45 zam yapılması nasıl bir iyileştirmedir anlamak mümkün değildir” şeklinde konuştu. Son olarak Erdoğan, Enerji Bakanı’nın yerel seçim önceki ‘Önümüzdeki dönemde elektriğe zam yok’ dediği cümleyi hatırlattı.

HABER MERKEZİ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER