Domates için yeni açıklama

Türkiye Haller Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Akbaş, geçen yıl Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle  çiftçilerin bu yıl domates üretimine pek yönelemediğini belirtti.

Domates için yeni açıklama

Bu yıl hem domates ihracatının arttığını hem de iç piyasada aşırı bir ürün talebi olduğunu dile getiren Akbaş, “Yaşanan olumsuz olaylar, soğuk hava  şartları ve rekoltenin az olması nedeniyle domates fiyatları çok ciddi arttı.  Zaman zaman bu tür olaylarla karşılaşabiliyoruz, yeni ürünler henüz çıkmadı.  Sezon arası dediğimiz geçiş dönemlerinde bu tür olaylar olabiliyor ama 10 gün  içinde yeni ürünlerin yetişmesiyle domates fiyatlarının normal bandına inmesini  ve 1.5 - 2 TL arasından satılmasını öngörüyoruz. Özetle domates fiyatları 10 güne kadar 1.5 liraya kadar düşebilir.” diye konuştu.

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA BİR) Başkanı Müslüm Yanmaz da domatesteki fiyat artışının rekoltedeki düşüşten kaynaklandığını ifade  ederek, mayıs ayının sonlarına doğru yeni ürünlerle fiyatların normal seyrine  döneceğini kaydetti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER