'Doları bitirelim'

Türkiye’de doların yükselişini protesto etmek için Diriliş Başkanları Samsun İl Başkanlığı elindeki dolarları bozdurdu. Samsun'daki iş dünyası temsilcileri de dolarların bozdurulmasının yerinde olacağı vurgusu yaptı. Samsun Müftüsü Veysel Çakı da, 'Kendi menfaatlerinizi değil, devletin ve milletin menfaatlerini gözetin' çağrısı yaptı

'Doları bitirelim'

Dolar fiyatları yükselişini sürdürüyor. Konu hakkında çeşitli açıklamalar gelirken, vatandaşlar dolar fiyatlarındaki artışı dikkatle takip ediyorlar. Bu hafta avro yüzde 2,66 değer kazanarak 3,6700 liraya, ABD doları ise yüzde 2,70'lik artışla 3,4600 liraya yükselince, dolara yönelik protestolar da başladı. Türkiye’de doların yükselişini protesto etmek için Diriliş Başkanları Samsun İl Başkanlığı üyeleri, elindeki dolarları bozdurdu.


DOLARLARI BOZDURALIM, FETÖ’YÜ BİTİRELİM


İl Başkanlığı önünde toplanan üyeler, Türkiye’deki doların yükselişini protesto etmek ve hükümete destek olmak için ellerinde bulunan yaklaşık 10 bin doları bozdurdu. Türkiye’de 72 il başkanlığı olarak dolar bozduracaklarını belirten Diriliş Başkanları Samsun İl Başkanı Ali Öztürk, “Buradan tüm vatanseverlere sesleniyorum. Dolar, euro alırsan paranı dolara, euroya yatırırsan batı kazanır ve dolar, euro kazanır. Türk Lirası’na yatırım yaparsan Türk Lirası değer kazanır. Türk ekonomisi dolayısıyla Türk insanı kazanır. Türk ekonomisine darbe yapmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Dolara, euroya yatırım yapmayalım elimizde ne kadar döviz varsa bozduralım varsın dolarları euroları onların olsun bize Türk Lirası yeter. Bu cennet vatana sahip çıkalım. Haydi Türkiye döviz bürolarına, bankalara gidelim doları düşürelim FETÖ’yü bitirelim” dedi.


10 BİNER DOLAR BOZDURACAKLAR


Dün Türkiye genelinde 72 il başkanlığı olarak yaklaşık 10 biner dolar bozduracaklarını ifade eden Öztürk, “Türk ekonomisine darbe yapmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Dolar ve euro yatırımı yapmayalım. Şu an bütün şer güçlerle mücadele eden başta Cumhurbaşkanımız ve hükümetimize destek olalım” diye konuştu.


ASKON: ÜRETİMİMİZ YERLİ OLMALI


ASKON Başkanı Furkan Okudan ise, dolarla ilgili yatırım yapmak kastediliyorsa, dolarla para biriktiren bir esnaf olmadığını, dolar alıp da kenara dolara bağlı çalışan işadamı da olmadığını söyledi. Buna rağmen yatırım anlamında bina yapmaya kalkıldığında çimento ve demirin hammaddesinin dışarından temin edildiğini, herkesin dövizle iş yapmak zorunda kaldığını dile getiren Okudan, "Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü olması için kendi üretimini yapması gerekir. Oysa bizler üretim yapmak yerine yurtdışından ithal etmeyi tercih ediyoruuz. İthalat yapmak daha kolay geliyor. Oysaki bizim risk alıp, üretim yapmamız lazım. Şu anda kur ve dolar anlamında daha büyük sıkıntılar atlattık, bunu da atlatacağız. İyi niyetli düşünüyoruz. Dolar bozdurarak, bir faydası olacaksa tabii ki dolarları bozdurmak gerekir" dedi.


SAMGİAD: EKONOMİK DARBE GİRİŞİMİ


Samsun Genç İşadamları Derneği (SAMGİAD) Başkanı Savaş Gömeç de, doların bozdurulmasının tansiyonun düşürülmesi noktasında doğru bulduklarını ifade etti. Doların bu derece yükselmesinde, uzak ellerin bir hareketi olduğunu düşündüklerini söyleyen Gömeç, “Hükümetin de mevcut durumda bu tansiyonu doğru tuttuğunu düşünüyoruz. Vatandaşımızın, işadamlarımızın büyük döviz barındıran herkesin dövizlerini bozdurması doğru olacaktır. Bu harekete ancak bu şekilde cevap verebiliriz. 15 Temmuz'dan sonra şimdi de ekonomik olarak bir darbe yapma çabası içindeler. İşadamlarımızın kısa günün karını düşünmeksizin milletin ve devletin karını düşünmesi doğru olacaktır. Parasal konuda zararlarımız olabilir ama bunların kapatılması, onarılması mümkündür. Yoksa tek tek bireyler olarak bunun cezasını çekeriz. Samsun, bankalardaki döviz meblağları açısından şehir dışından bile paraların tutulduğu bir merkez olarak görünüyor. Döviz mevduatının yüksek olduğunu düşünüyorum. Samsun el birliğiyle hareket ederse bu sürece destek olacağını düşünüyorum” dedi.


DOLARDA TRUMP ETKİSİ


Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Türkiye'de doların yükselmesinin iki nedeni olduğunu belirterek, bu nedenlerden birisinin ABD'de başkanlık seçimleri sonrasında hiç beklenmediği halde Donald Trump'ın başkan seçilmesi sonrasında, para politikalarında yapısal bir değişikliğe gidileceği yönündeki endişe olduğunu söyledi.  Türkiye'nin içinde bulunduğu jeopolitik durumdan kaynaklanan savaş ortamının da da ekonmide ciddi bir daralmaya ve doların ateşinin yükselmesine neden olduğunu aktaran Özman, "Tüm bu etkenler Türkiye'de güvensizlik ortamının oluşmasına ve ekonomide çarkların yavaşlamasına neden oluyor. Bu durum da dolar ve diğer yabancı paraların Türk Lirası karşısında değer kazanması sonucunu doğuruyor. Şu anda tüm dünya paralarına karşı dolar değerleniyor ancak Türkiye gelişmekte olan bir ülke olduğu için, Türk lirası bu durumdan çok daha olumsuz etkilendi. Tüm dünyada dolar kar elde edilecek bir meta olarak görülüyor. Dolayısıyla bir dolarizasyon söz konusu" diye konuştu.


MERKEZ BANKASI ÖNLEM ALMALI


Doların yükselişinin önüne geçebilmek için biran önce Merkez Bankası'nın etkili ve radikal tedbirleri hayata geçirmek zorunda olduğunu dile getiren Özman, "Merkez Bankası gündemi takip eden değil, gündemin önünde olan ve tedbirleri önceden belirleyen bir konumda olmalı. Merkez Bankası'nın biran önce döviz likidetisini artıracak önlemleri ortaya koyması gerekiyor. Faizlerin yükselmesine elbette karşıyız ama doların yüksek olması da ticareti olumsuz etkilediği gibi halkımızın çok daha fazla cebinden para alınması anlamına geliyor. Ben Merkez Bankası'nın tedbirleriyle bu dalgalanmanın tersine döndürülebileceği kanaatindeyim" diye konuştu.


ALTIN FİYATLARI DA YÜKSEK


Dolar fiyatlarındaki aşırı yükselmeye rağmen altın fiyatları da halen yüksek durumda. Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman uluslararası piyasalarda 1290-1310 bandındaki altının ons değerinin, 1180 dolara kadar gerilediğini belirterek, "Dolar kuru yükselince altın ucuzlamadı, bir miktar yükseldi. Bu tamamen Türk lirasının değer kaybetmesinden kaynaklanan bir durum. Vatandaş için altın fiyatları yüksek ama altın alım satımı yapanlar için altın fiyatlarında büyük bir yükseliş yok şu anda" diye konuştu.

 

Gülsüm ATİK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER