Dolar yeni haftaya sert düşüşle başladı

Merkez Bankası'ndan gelen hamlelerin ardından dolar ve euro, haftaya lira karşısında sert düşüşle başladı.

Dolar yeni haftaya sert düşüşle başladı

Merkez Bankası'ndan geçen hafta gelen hamlelerin ardından son olarak gelen “sadeleşme” mesajı dolar ve euro üzerindeki baskıyı arttırdı. 

Haftaya sert düşüşle başlayan dolar, lira karşısında bugün 4,60'a kadar gerilemesinin ardından şu sıralar yüzde 1,61'e varan büyük düşüşle 4,6307 seviyesinden işlem görüyor.

Düşüş aynı şekilde euro ve sterlin tarafında da yaşanıyor. Lira karşısında 5,40'a kadar gerileyen euro şu sıralar yüzde 1,18 düşüşle 5,4278 TL seviyesinde, 6,14'e kadar gerileyen sterlin ise yüzde 1,45 düşüşle 6,1716 TL seviyesinde bulunuyor.

TCMB'DEN “SADELEŞME” MESAJI
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Türkiye Bankalar Birliği tarafından düzenlenen iftar yemeğinde, Türk finanssektörü temsilcileriyle biraraya geldi.
 
Toplantı sonrası değerlendirmelerde bulunan kaynaklar, Merkez Bankası'nın sadeleşme mesajı verdiğini belirtti.
 
TCMB Başkanı Çetinkaya, ana fonlama kanalı olarak haftalık reponun kullanılmasının planlandığını kaydederek, "Simetrik bir koridor olacak. Önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı, belli seviyenin etrafında dar bir bandı işleve geçirmeyi planlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER