Dolar düşüşe geçti

Dolar/TL gelişmekte olan ülke para birimleri genelindeki iyimserlik, TCMB'nin sıkılaştırma ve döviz likiditesi adımlarının etkisi ve enflasyon verisi ardından TCMB'nin daha fazla sıkılaştırma yapabileceği beklentisiyle dolar düşüşe geçti.

Dolar düşüşe geçti

Kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarıyla dün güne 4.67 civarında başlayan dolar/TL enflasyon verisi ve küresel iyimserlikle 4.63'e kadar geriledi.

TCMB'nin Mayıs ayı enflasyon verisine göre yeni para politikası tepkisi verebileceğine yönelik beklentilerin Londra ziyaretindeki açıklamalarla kuvvetlenmesi, dün açıklanan enflasyon verisinin piyasalar tarafından çok daha yakından izlenmesine neden oldu.

DOLAR KAÇ LİRA?

Reuters'a konuşan bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TL'de güçlü bir iyimserlik görüyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları sonrası biraz daha kötü bir işlem günü beklerdik ancak hem küresel piyasalardaki iyimserlik hem de TCMB'den yeni sıkılaştırma yapılabileceğine ilişkin güçlenen beklentiler kurdaki iyimserliğin ana sebebi oldu. Enflasyonun hem çok kötü gelmemesi hem de aynı zamanda TCMB'den adım beklentilerini kuvvetlendirmiş olması önemliydi" dedi.

Bugüne bakıldığında piyasada sakin bir başlangıç görülüyor. Dolar kuru sabah saat 07.10 itibariyle 4.5935 liradan, euro ise 5.37 liradan el değiştiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER