Dolar 2.93'ün Üzerinde Beklemede

Siyasi gündemdeki gelişmelere odaklanan yurtiçi piyasada; dolar 2.93'ün üzerinde işlem görürken, borsa 78.200 seviyelerinde..

Dolar 2.93'ün Üzerinde Beklemede

AK Parti'de kongre kararı alınması sonrasında 2.97 seviyesini gören dolar/TL bir ara 2.92 seviyelerine kadar geriledi. AK Parti MYK toplantısından olağanüstü kongrenin 22 Mayıs'ta yapılması kararı çıktı. Dolar/TL, kongre tarihinin netleşmesi sonrası 2.93'ün üzerinde seyrediyor.

Güne yüzde 2 düşüşle başlayan ve 77.519 puana kadar inen BIST -100'de ise kayıpların bir bölümü telafi edildi. Borsa İstanbul 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 1,5 azalarak 78.225,24 puana geriledi. Endeks, sürekli müzayede işlemlerine ara verilen saat 13.00'e kadar, önceki kapanışa göre 1.157,38 puan değer kaybetti.

Önceki kapanışa göre günün ilk yarısında Borsa İstanbul'da işlem gören hisselerden 63'ü değer kazandı, 323'ü değer kaybetti. En çok işlem gören hisse senetleri Garanti Bankası, Türk Hava Yolları, Akbank, Halkbank, İş Bankası (C) oldu.

Faiz yüzde 9.73'te

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 14 Haziran 2017 vadeli tahvilin, bugün valörlü işlemlerinin saat 13.12 itibarıyla basit getirisi yüzde 9,50, bileşik getirisi yüzde 9,73 seviyelerinde bulunuyor.

Finansbank Ekonomisti Gökçe Çelik:
MB zor kararlarla yüzleşecek

TL'deki siyasi risk kaynaklı satış baskısının büyük ihtimalle önümüzdeki süreçte de devam edeceğini belirten Finansbank Ekonomisti Gökçe Çelik, "AKP'deki lider değişikliğinin siyasi riskleri/kırılganlıkları tamamen ortadan kaldırmak için yeterli olacağı şüpheli. Ayrıca bu değişimin ekonomi yönetiminde bir değişiklik oluşturup oluşturmayacağı da belirsiz" dedi ve ekledi:  "Politik görünümdeki belirsizliklerin ülkenin risk primine, finansal volatilitesine ve makro ekonomik görünümüne negatif etkisi olduğu kesin. Bu belirsizlikler Murat Çetinkaya'nın da TCMB başkanı olarak karşılaşacağı ilk mücadele olacak. Küresel risk iştahındaki azalış, politik belirsizlik ve bunların TL'de yarattığı satış baskısı faiz koridorunun üst bandında indirimlere devam etmeyi zorlaştıracak. Bununla birlikte faiz indirimi talepleri dinmeyeceğinden Merkez Bankası önümüzdeki dönemde zor kararlarla yüzleşecek" dedi.

"TL'de siyasi belirsizliğin baskısı hissedilecek"

Bir bankanın döviz masası müdürü ise, "AKP'de bayrak değişimi olacak. Bunun piyasada ilk tepkisi verildi. Siyasilerin açıklamaları artık daha da yakından izlenecek ancak piyasa tepkisinden de anlaşılacağı gibi büyük birkaç soru işareti oluştu. Yeni başbakan kim olacak?, Kabinede ekonomi yönetiminde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in yeniden yer alacak mı? İsimlerden de bağımsız olarak Ali Babacan'dan bugüne gelen mevcut ekonomi anlayışı yeni dönemde nasıl şekillenecek?" dedi ve ekledi:  "İlk tepkinin ardından daha sert satış baskısı görmeyi ilk etapta beklemiyoruz. Tabi bu yapılacak açıklamalara da bağlı.  Ancak gözler önümüzdeki aylarda tam anlamıyla siyasette olacak. TL'de siyasi belirsizliğin baskısı hissedilecek. Tam da Fed'in faiz artışlarına yaklaştığı düşünüldüğü bir dönemde soru işaretlerin cevabı netleşirse piyasalardaki baskı da ancak o zaman son bulabilir."

Global Source Partners Analisti Atilla Yeşilada:
İsmin gecikmesi olumsuz etki yaratabilir

Global Source Partners Analisti Atilla Yeşilada, "Davutoğlu'nun Mayıs veya Haziran başında yapılacak olağanüstü kongrede bayrağı Erdoğan'ın işaret edeceği yeni isme devredeceği duyumlarının gerçek olduğu varsayımı ile, bu ismin kim olduğunu bilmeden piyasalarda toparlanma beklemiyoruz. İsmin açıklanmasının gecikmesi sabit sermaye yatırımları üstünde de olumsuz etki yaratabilir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER