Çilek yetiştiricilerine ‘büyük’ destek geldi

Samsun'da ürün çeşidi ve gelirini artırmak için çiftçiye iki yıl önce fide desteği vermeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, üretimin artırılmasını sağladı

Çilek yetiştiricilerine ‘büyük’ destek geldi

Bafra ve Çarşamba ovalarına sahip Samsun'da ürün çeşidi ve gelirlerini artırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi, ‘Tarıma Cansuyu Projesi’ adı altında iki yıl önce çiftçilere destek vermeye başladı. Özellikle çilek yetiştiriciliğinin hobi olmaktan çıkıp gelir kapısı haline gelmesi için üreticilere kokopit, damla sulama, fide gibi desteklerde bulunan Büyükşehir Belediyesi sayesinde iki yıl önce 10 ton civarında olan çilek üretimi, 400 tonlara çıktı. Pazarda 8 ile 10 lira arasında satılan çilek, kentte yaklaşık 150 çiftçinin gelir kapısı haline geldi. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, çilek üretiminin artırılması için sera ve açık alanda üretim yapan çiftçilere destek olduklarını söyledi.

İKİ YILDA 400 TON

Samsun'da 150 çiftçiye deneme yapması için bir dekar alanda fide, gübre ve kokopit desteği verdiklerini aktaran Özdemir, "Bir çilek fidesinden üreticilerimiz 3 yıl ürün alıyor. Bir dekar alanda çiftçimiz en az 2 ton çilek alabiliyor. Çilek üretimi sayesinde geliri artan üreticilerimiz sadece desteklenen alanla kalmıyor, başka arazilerine de ekim yapıyor. Geçmişte hobi olarak yapılan çilek üretimi, artık çiftçi için gelir sağlamaya başladı. Üretimi 10 tonlardan iki yılda 400 tonlara taşıdık" ifadelerini kullandı.

GELİRİ YÜKSEK ÜRÜN

Bir çiftçiye bir kez destek verdiklerine dikkati çeken Özdemir, şunları kaydetti: "Amacımız daha fazla çiftçiye ulaşmak. Bunun için bir çiftçimizi bir kez destekliyoruz. Sonra kendileri geliri yüksek olduğu için çilek üretimine yöneliyor. Çilek ekonomik olarak geliri yüksek bir ürün. Karadeniz Bölgesi'nde kullanılacak fideleri geç çeşit olarak seçiyoruz ki kışın bile meyve versin ve insanlar para kazanmaya devam etsin istiyoruz."

7 AY HASADI YAPILIYOR

Özdemir, Samsun'da yılın 7 ayı çilek hasadı yapıldığını kaydetti. Çilek üreticiliği yapan Ersin Durak ise belediyenin desteği sayesinde bu yıl ilk kez çilek fidesi diktiğini belirterek, "Bu yıl denemek amacıyla kokopit malzeme içine 500 metrekare alanda çilek bahçesi kurdum. İlk yıl üretim gayet güzel oldu. Hasadımız devam ediyor, verim çok yüksek. Bölgenin iklim şartları çilek üretimine de uygun. Haziran ayından itibaren hasadı sürdürüyoruz. 2 ton ürün aldık" değerlendirmesinde bulundu.

8 LİRADAN SATIYOR

Samsun'daki büyük marketlere çileğin kilogramını 8 liradan sattığına işaret eden Durak, gelecek yıl üretimini 4 dekar alana çıkaracağını söyledi.

Kaynak: AA

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER