Çikolata Devinden Flaş Grev Açıklaması!

Nestle Türkiye Gıda Sanayi, Bursa Karacabey fabrikasında başlatılan greve ilişkin açıklama yaptı

Çikolata Devinden Flaş Grev Açıklaması!

Nestle Türkiye Gıda Sanayi A.Ş tarafından, "yapıcı  yaklaşımlarına rağmen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin grev kararıyla  sonuçlanmasından üzüntü duyulduğu" bildirildi.

Nestle Türkiye Gıda Sanayi A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, firma  ileKaracabey fabrikasının çalışanlarını temsil eden Tek Gıda İş Sendikası  arasında şubat ayından bu yana sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde  uzlaşma sağlanamadığı ve sendikanın 21 Haziran salı günü itibariyle süresiz  olarak işi durdurma kararı aldığı hatırlatıldı.

Firmanın, faaliyet gösterdiği her ülkede çalışanlarına adil ve piyasa  koşullarına uygun haklar sağladığı, çalışanların haklarını üst düzeyde gözettiği,  güvenli ve destekleyici bir çalışma ortamı sunduğu ifade edilen açıklamada,  şunlar kaydedildi:

"Şirketimiz şubat ayından bu yana devam eden süreçte, sendika ile  anlaşmaya varabilmek için ücretlerde enflasyon oranının ortalama iki katı kadar  artış teklif etmiştir. Sektör standartlarında verdiğimiz bu teklifle Karacabey  fabrikamızda asgari ücret alan tam zamanlı personel kalmamış ve tam zamanlı tüm  çalışanlar oldukça iyi düzeyde sosyal haklara sahip olmuştur. Ne yazık ki,  sendika şubat ayından beri yapmış olduğu maddi taleplerde geri adım atmamıştır."

Yıllar içinde çalışma koşullarının iyileştirilmesi için önemli  ilerlemeler sağlandığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Toplu iş sözleşmesi sürecinin kapsamı dışında olmasına rağmen  bugünlerde gündeme gelen bu konudaki talepleri dikkate aldık ve gerekli  iyileştirmeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu süreçteki yapıcı  yaklaşımımıza rağmen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin grev kararıyla  sonuçlanmasından üzüntü duyuyoruz. Buna karşılık, sendikanın üretimin durmasına  yol açacak bu eyleminin fabrikamızın sürdürülebilirliğine ve rekabet gücüne engel  teşkil edeceğini düşünüyoruz."

Açıklamada, Türkiye'de 107 yıl önce yatırım yapan ilk global  şirketlerden biri olan Nestle'nin, her zaman sosyal barışa inandığı ve  Karacabey'de büyüyerek Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam etmek istediği  belirtilerek, sendikanın ve çalışanların bu tutumlarını yeniden değerlendirip  çözüm konusunda birlikte çalışmalarının beklendiği kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER