Çıkarılan İşçiye Tazminat ve İhbar Hakkı Geliyor

İşveren tarafından işten çıkarılan işçi, eğer 1 yılın üzerinde çalıştıysa kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarını alabiliyor

Çıkarılan İşçiye Tazminat ve İhbar Hakkı Geliyor

Patronun tarafından işten atılan çalışan, 1 yılın üzerinde hizmet ettiyse, kıdem, ihbar alabilir.
Bu işçi işsizlik maaşı için de başvurabiliyor.

KENDİ ÇIKAN YANDI

Buna karşılık işçinin kendi isteğiyle işten çıkması yani istifa etmesi durumunda birçok hakkı yanıyor. Kendisi işten çıkan işçi ihbar tazminatı alamıyor, kıdem tazminatını ise sadece bazı durumlarda (askerlik, evlilik gibi) alabiliyor. 

PATRON BASKI YAPIP İŞTEN AYRILMAYA ZORLARSA NE YAPMALI?

Yasal uygulama bu yönde... Aradaki bu farklardan dolayı bazı işverenler, işten çıkarmak istedikleri işçiyi baskı, yıldırma (mobbing) gibi çeşitli yollarla istifaya zorluyorlar. 

Çok fazla direnemeyip işçi istifa ederse bu şekilde işten ayrılan işçiyi kendi isteğiyle işten ayrılmış gibi gösterip birçok sorumluluktan kurtuluyorlar. Olan işçiye oluyor. 

Baskı ve yıldırmayla işten ayrılan çalışanlar,  Yargıtay kararına dayanarak haklannı talep edebilir veya dava açabilir.

EMSAL KARAR VAR

Yargıtay kararında açıkça belirtildi ' Yargıtay 7'nci Hukuk Dairesi' baskıyla istifa eden bir işçinin açtığı davada işçi lehine karar verdi. (Esas No: 2014/9925, Karar No: 2015/440, Tarihi: 26.01.2015). Mahkeme kararında, işverenin baskı uygulaması sonucu verilen istifa dilekçesine değer verilemeyeceği, bu durumda gerçek bir istifadan bahsedilemeyeceği, yani işçinin işveren tarafından işten çıkarılmış sayılacağı bildirildi. 
Baskıya uğrayan çalışanlar 'ALO 170'e başvurabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER