Cari açık rakamları açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ağustos 2017 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı.

Cari açık rakamları açıklandı

Cari işlemler açığı Ağustos ayında 1.24 milyar dolar ile beklenenden düşük çıktı. Cari işlemler açığı böylece en düşük seviyesine geriledi

Cari işlemler açığı, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre 171 milyon ABD doları azalarak 1 milyar 237 milyon dolar olarak gerçekleşti. Foreks anketinde cari açığın 1,58 milyar dolarolacağı tahmin edilmişti.

Böylece cari açık bu yılın en düşük seviyesinde geldi. Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 36 milyar 972 milyon dolar oldu.

Ocak-Ağustos döneminde ise açık 27 milyar 225 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 689 milyon ABD doları artarak 4.279 milyon ABD dolarına yükselmesine rağmen, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 637 milyon ABD doları artarak 3.511 milyon ABD doları giriş kaydetmesi etkili olmuştur.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 658 milyon ABD doları tutarında artarak 2.997 milyon ABD dolarına yükselmiştir. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 112 milyon ABD doları azalarak 591 milyon ABD doları olmuştur.

İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 136 milyon ABD doları artarak 206 milyon ABD dolarına yükselmiştir. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 505 milyon ABD doları azalarak 657 milyon ABD dolarıolarak gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 2.237 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 520 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 1.016 milyon ABD doları net alım yaptığı görülmektedir.

Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak bankalar, 354 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir. Diğer yatırımlarda 133 milyon ABD doları tutarında net giriş gerçekleşmiştir. Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 68 milyon ABD doları, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları da 376 milyon ABD doları net azalış kaydetmiştir.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve bankalar sırasıyla 117 milyon ABD doları ve 192 milyon ABD doları net geri ödeme, diğer sektörler ise 1.080 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir. Resmi rezervlerde 3.401 milyon ABD doları artış gözlenmiştir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER