Bu kez Avro rekor kırdı!

Euro 3.68 lirayı aşarak yeni tarihi rekor düzeye çıktı.

Bu kez Avro rekor kırdı!

Euro 3.68 lirayı aşarak yeni tarihi rekor düzeye çıktı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) petrol üretimini sınırlama konusunda anlaşmaya varmasıyla petrol 50 doları aşarken, ABD ekonomisinde iyileşmeye işaret edilen verilerle dolar yükselerek 3.46 lirayı aştı, euro 3.68 lira ile yeni tarihi rekor düzeye çıktı.

Bankalararası piyasada 3.4642 lira liraya kadar yükselen dolar daha sonra 3.45 - 3.46 lira aralığında hereket ederken, euro da 3.6803 liralık yeni tarihi rekor düzeyin ardından 3.67 - 3.68 lira aralığına çekildi.

DOLAR 3.47 İLE REKOR KIRMIŞTI

Merkez Bankası'nın "çifte faiz artışı"na karşın, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin dondurulması yönünde tavsiye kararı almasının ardından dolar geçen hafta 3.4766 liralık tarihi rekor düzeye tırmandı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) hazırladığı ve genel ekonomik durumu değerlendiren Bej Kitap'ta (Beige Book) "ekonomik görünümün genel olarak pozitif olduğu" belirtildi. Buna karşılık, genel olarak ücretlerin, enflasyonda Fed'in istediği artışı destekleyecek kadar yükselme olmadığının da altı çizildi.

OPEC'İN DÜNKÜ TOPLANTISINDA BİR İLK

OPEC'in dün Viyana'da yapılan toplantısından, Rusya ile de anlaşarak, 2008 yılından bu yana ilk kez petrol üretiminde kesinti yapılması yönünde bir karar çıktı.

Günlük 33.6 milyon varille dünyanın petrol üretiminin üçte birini gerçekleştiren OPEC yeni anlaşma çerçevesinde Ocak 2017 itibariyle üretimini günlük 1.2 milyon varil azaltacak.

OPEC toplantısı öncesi 45 dolar dolayında olan, Türkiye'nin de fiyatlamada temel aldığı Brent petrolünün varil fiyatı yüzde 10'dan gazla artışla 50 doları da aşarak, 52.73 dolara çıkarken, ABD hafif hampetrolünün varil fiyatı da 48.98 dolar ile 50 dolara dayandı. Uluslararası piyasalardaki petrol analistlerine göre fiyatlar kısa sürede 55 dolara ulaşabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER