Artık Kimse Mağdur Olmayacak!

Kıdem tazminatı ikili fon sistemiyle güvenceye alınacak

Artık Kimse Mağdur Olmayacak!

Yeni kıdem tazminatı sistemi iki önemli ayak üzerine oturacak. Kıdem Tazminatı Fonu'yla birlikte Kıdem Garanti Fonu da yaşama geçirilecek. İki fon için ilk hesapların 1 Ocak 2017'de açılması hedefleniyor. Şirket iflas ettiğinde, battığında Garanti Fonu devreye girecek.

Tek bir çalışan mağdur olmayacak, bir günlük de olsa kıdemi bu fondan ödenecek. Sistemle birlikte 1 yıl çalışmaya karşılık 1 aylık brüt ücret tutarındaki tazminat miktarı azalmayacak.

AMAÇ: ÇALIŞANI KORUMAK

Bugün 30 günlük brüt ücrete karşılık gelen 8.3'lük oran işveren payının yanı sıra devlet katkısı, İşsizlik Fonu'ndan yapılacak destekle korunacak. Çalışanlara gelir getiren bir yapı kurulacak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Hiçbir şekilde hak kaybı söz konusu olmayacak. Hükümet bu konuda verdiği sözleri tutacak" vurgusu yapıyor. İş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan biri kıdem alırken, fon sistemi kurulduğunda bütün çalışanlar kıdemini alabilecek.

DEVLET KATKISI RAHATLATACAK

Bireysel hesaba işveren her ay prim yatıracak, devlet katkısı işvereni rahatlatacak. İşverenin yaklaşık 3.96, İşsizlik Fonu'ndan 2, devlet katkısı olarak da 1 puanlık destek verilmesi öngörülüyor. Fon sistemiyle bireysel kıdem hesapları da açılacak. İşçi ve işveren uzlaşırsa birikimleri yeni sisteme aktarılacak.

İŞSİZLİK FONU DEVAM EDECEK

Bakan Soylu, ikili fon sisteminin gerekçesini şu sözlerle özetledi: "İki fon birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısı. Kıdem Tazminatı Fonu'nu getirdiğimizde İşsizlik Fonu ihtiyacını azaltabiliriz. Bu prim dengemizde rahatlık sağlar.

Hem çalışanın güvencesini, hem işverenin rahatlığını, hem de aktüeryal hesabın dengesi sağlanacak. Bu fonu devam ettireceğiz. Çalışan hakkından alacak, kıdem tazminatını kesecek anlayışı haksızlık olur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER