Altın Fiyatları İçin Önemli Uyarı

Bugünkü Merkez Bankası faiz kararı öncesi dolar 2,88'in üzerine çıktı. Altın fiyatları düşüyor. Peki neden?Nereye kadar düşer? Para piyasaları uzmanı Murat Sağman cevapladı.

Altın Fiyatları İçin Önemli Uyarı

Serbest piyasada günün ilk işlemlerinde dolar 2,8850 liradan, euro ise 3,2255 liradan el değiştiriyor. BIST100 endeksi de güne yüzde 0,11 düşüşle 80.297 puandan başlarken  Kapalıçarşı'da gram altın 112,60 liradan, çeyrek altın ise 184 liradan alıcı buluyor. Borsa, güçlenen dolar ve zayıflayan risk iştahıyla TCMB toplantısı öncesi güne satıcılı başladı. BIST100 endeksi güne yüzde 0,11 düşüşle 80.297 puandan başladı.

BIST 100 endeksi, güne önceki kapanışa göre 86,25 puanlık azalışla başlarken, bankacılık endeksi yüzde 0,27 düştü, holding endeksi yüzde 0,13 arttı. Açılışta en fazla kazandıran sektör endeksi yüzde 0,44 ile "KOBİ sanayi", en fazla kaybettiren sektör endeksi ise yüzde 8,10 ile "menkul kıymet yatırım ortaklığı" oldu.

ALTIN SON BİR AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Altın fiyatları  Fed yetkililerinin faizlerin artabileceği ihtimaline işaret eden açıklamalarının ardından hızla gerileyerek bir önceki seans yüzde 2 değer kaybederken, Kasım ayının başlarından bu yana en büyük haftalık kayba doğru ilerliyor.

İŞTE ALTIN FİYATLARI

Spot altının ons fiyatı yüzde 1,6 düşerek 1215 dolar ile 1 ayın en düşük seviyesini gördü. Altın haftalık bazda yüzde 2.9 aşağıda seyrediyor.
Spot altın fiyatlarının düşmesiyle  Kapalıçarşı'da altın fiyatları geriliyor. Sabahın saatlerinde oluşan ilk fiyatlara göre gram altın 112,60 liradan, çeyrek altın ise 184 liradan alıcı buluyor.

FED FAİZ ARTIRIM BEKLENTİSİ VE SALDIRILAR DOLARI ARTIRIYOR

Yurtiçi piyasalarda bugün en büyük odak noktası  Merkez Bankası'nın faiz kararı olacak ama yurtdışı piyasalarda işler epey bir karışık. Para piyasaları uzmanı ve  Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Sağman, Haberturk.com  Ekonomi Servisi'ne finans gündemini değerlendirdi.

Yurtışında özellikle  Fed cephesinde son günlerde gündemin boyut değiştirdiğini belirten Sağman, "Faiz indirim sürecinden bahsederken bugün  Fed'in ne zaman faiz artıracağını konuşuru olduk. Üst üste gelen veriler sonrası piyasalar  Fed'den Haziran ayında bir faiz artışı bekliyor ve bu beklenti fiyatlanmaya başladı bile. Oluşan bu beklenti de dolar cephesinde bir harekete neden oldu" şeklinde konuştu.

"GÜVENSİZLİK ORTAMI DEVAM EDERSE..."

Doların son günlerde hem yurtıçinde hem de yurtdışında değerlenmesini  Fedfaiz artrımı beklentisi dışında  Brüksel'deki saldırılara da bağlayan Sağman şöyle devam etti;

"Saldırıların piyasalar üzerindeki etkisini hala görüyoruz. Umarım bu tür saldırıların devamı gelmez ve güven ortamı bir an önce sağlanır. Güvensizlik ortamı bir süre daha devam ederse bu harcamaları, tüketimi, etkileyeceği için finans piyasaları dolayısıyla da hisse piyasaların da kayıplara neden olacaktır. Yurtiçinde  Merkez Bankası'nın politika faizinde olmasa da üst bantta bir indirime gidebilme ihtimali de dolarda yukarı yönlü hareketi destekliyor olabilir."

"ALTIN FİYATLARI DAHA FAZLA DÜŞMEZ"

Altın da özellikle küresel piyasalarda yaşanan sert düşüşleri de kar satışlarına bağlayan Sağman, "Doların değer kazanmasının da verdiği destek ile spot altın 1.220 doların altına kadar düştü. Ama bence bu hareket bir kar satışı. DÜşüş sınırlı kalacaktır. Zaten önce 1.200 sonrasında ise 1180'de çok ciddi destek noktaları bulunuyor. Bu seviyelerin altına inmesi çok zor görünüyor." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER