'Akkuyu NGS İnşaatı 2018'de Başlayabilir'

Akkuyu Nükleer AŞ'nin Hukuki ve Kurumsal İlişkiler Direktörü İlya Smirnov, "Rosatom, Akkuyu NGS'de inşaat aşamasının 2018'de başlamasını öngörüyor" dedi.

'Akkuyu NGS İnşaatı 2018'de Başlayabilir'

BloombergHT'de yer alan habere göre  Rusya'nın başkenti  Moskova'da düzenlenen, Atomexpo 2016 Fuarı'nda konuşan Smirnov, Rus şirketi Rosatom'un,  Mersin Akkuyu'da yapılacak Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatına 2018'de başlayacağını tahmin ettiğini belirtti.

LİSANS AĞUSTOS'A

Akkuyu NGS'nin inşaat lisansı için gereken başvuruları yaptıklarını ve 2018'e kadar gerekli izinleri almayı beklediklerini ifade eden Smirnov, "Elektrik üretim lisansının da bu yıl ağustos ayında alınmasını bekliyoruz" diye konuştu.

İLK ÜNİTE 2023'DE DEVREDE

Smirnov, Akkuyu NGS'de ilk ünitenin 2023'te devreye alınmasının planlandığını, tüm santralin ise 2026'da hazır hale geleceğini ve santralin 2083'e kadar devrede kalacağının öngörüldüğünü aktardı.

4 REAKTÖR OLACAK

Türkiye,  Rusya ile  Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'ne ilişkin ilk anlaşmayı, 2010 yılında imzaladı. Santral toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip dört reaktörden oluşacak.

SORU İŞARETLERİ VARDI

Son dönemde düşen petrol ve doğalgaz fiyatları, Rus ekonomisini olumsuz etkilemiş, oluşan finansman sıkıntısı, Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşasıyla ilgili soru işaretleri yaratmıştı. Akkuyu NGS'nin hisselerinin yüzde 49'unun satışa çıkarılacağı belirtilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER