Akaryakıtçılar sıkıntılı

PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, "Sektör zor durumda. Bayilerin kar marjları bağımsız olmalı ve revize edilmeli" dedi

Akaryakıtçılar sıkıntılı

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, akaryakıt ve LPG bayilerinin yaşadıkları ek fatura ve dolar mağduriyetlerinin giderilmesi için bayilerin kar marjlarının dağıtım şirketinden bağımsız olarak belirlenmesi ve kar marjlarının günün şartlarına göre revize edilmesini istediklerini söyledi.

KAR MARJLARI RİEVİZE EDİLMELİ

PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, 17 Mayıs 2018 tarihinde akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) mobil sistemine geçilmesinin ardından bazı dağıtım şirketlerinin "depolama", "elleme", "katkı bedeli”, “ürün edinme bedeli” gibi sair adlarla bayilere ek faturalar gönderdiklerini belirtti. Bazı dağıtım şirketlerinin, bayilerin kar marjlarını ek faturalarla tırpanladıklarını ifade eden Güler, "Daha da vahimi bazı dağıtım firmalarının "depolama" ve "elleme" ücretlerini dolar bazında hesaplayıp, dolardaki artışı da bayilere yansıtmalarıdır. Yüz binlerce istihdam sağlayan, devletine vergisini son kuruşuna kadar ödeyen, tüketiciye günün 24 saati, yılın 365 günü kesintisiz en üst düzeyde hizmet veren akaryakıt ve LPG bayilerinin yaşadıkları mağduriyetlerinin giderilmesi için bayilerin kar marjlarının dağıtım şirketinden bağımsız olarak belirlenmesi ve kar marjlarının günün şartlarına göre revize edilmesi gerekmektedir” dedi.

İDARİ PARA CEZALARINA AF GELMELİ

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile 5307 sayılı LPG Piyasası Kanunu revizyonlarını da hatırlatan Zafer Güler, “İdari para cezası nedeniyle mağdur olan binlerce bayinin mağduriyetinin giderilmesi için kaçakçılık suçu dışında bayilere kesilen idari para cezaları af veya tecil edilmeli, bu yapılamıyorsa cezalar 20’de 1 oranına indirilmeli. Öldürücü boyuttaki cezalarda indirime gidilerek cezalar caydırıcı hale getirilmeli ve uyarı mekanizması tesis edilmeli” diye konuştu.

TABAN FİYAT UYGULAMASI GETİRİLMELİ

Akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığına ve maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlara da dikkat çeken Güler, “Devletin vergi kaybına neden olan, akaryakıt piyasasında haksız ve yıkıcı rekabete neden olan vergi kaçakçılığı ve maliyetin altındaki fiyatlarla yapılan satışlar önlenmeli. Önerimiz taban fiyat uygulamasının getirilmesi” dedi.

KREDİ KARTI KOMİSYONLARINDAN MAĞDURUZ

Son zamanlarda yüzde 3’lere dayanan kredi kartı komisyonlarına da Zafer Güler, “Bizim kar marjlarımız maktu olarak belirlenmiş durumda. Motorin 7 liraya yaklaştı. Bu şartlar altında maliyetler aşırı yükseldiği için akaryakıt istasyonları artık para kazanamaz duruma geldi. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi kredi kartları. İstasyonlar olarak ertesi gün parayı alabilmemiz için yüzde 2 komisyon ödüyoruz. Aksi taktirde 35-40 gün aralığını beklemek zorunda kalıyoruz. Fiyatlar yükseldiği için bu kadar bekleyebilecek durumda değiliz. Aksi taktirde maliyetleri kaldıramıyoruz. Giderlerimize baktığımızda bugünkü koşullarda sektör para kazanamaz duruma geldi. Satılık ve kapanan istasyonlar söz konusu. Sektörün zor durumda olduğu bir gerçektir. Biz bu taleplerimizi daha çok para kazanmak için değil tüketicimize daha iyi hizmet verebilmek için istiyoruz" diye konuştu.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER