Akaryakıt Kaçakçılığına AKİS Darbesi

EPDK tarafından petrol piyasasına ilişkin denetim faaliyetleri kapsamında kurulan Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi ile yapılan analizlerde Samsun'da kaçak akaryakıta rastlanmadı

Akaryakıt Kaçakçılığına AKİS Darbesi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından petrol piyasasına ilişkin denetim faaliyetleri kapsamında kurulan Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi (AKİS) ile Türkiye genelinde akaryakıt istasyonlarında yapılan analizlerde akaryakıt kaçakçılığının bitme noktasına geldiği bildirildi. Samsun'da yapılan analizlerde ise istasyonlarda kaçak akaryakıta rastlanmadığı açıklandı.

YAZ VE KIŞ DÖNEMİNDE İKİ AYRI DENETİM YAPILDI

2015 yılı AKİS uygulaması ve sonuçlarına göre yaz ve kış dönemleri olmak üzere iki farklı zaman diliminde (TS EN 590 standardına göre motorin için yaz dönemi 1 Nisan-31 Ekim +/- 15 gün, TS EN 228 standardına göre benzin için yaz dönemi 1 Nisan-31 Ekim +/- 4 hafta olarak belirlenmiştir.) örnekleme, numune alma ve analiz işlemleri yapıldı.

İSTASYONLAR RASTGELE BELİRLENDİ

2014 yılına ait iller bazında yurt içi akaryakıt satış bildirimleri esas alınarak Samsun'dan alınması gerekli numune sayısı belirlendi, numune alınacak istasyonlar ise istasyon otomasyon sisteminde yer alan bayilik lisansı (istasyonlu) sahipleri arasından bilgisayar programı aracılığıyla basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlendi.

YÜZDE 100'E YAKINI UYGUN

2015 yılı AKİS uygulaması kapsamında Türkiye genelinde 376 adet motorin ve 339 adet Kurşunsuz Benzin 95 Oktan numunesi alınarak akredite laboratuvarlarca numunelerin analizleri yaptırıldı. Alınan Motorin ve Kurşunsuz Benzin 95 Oktan numunelerinin tamamının ulusal marker referans cihaz ölçümü sonucu geçerli çıktı. Türkiye genelinde motorin numunelerinin yüzde 98,67 si ve Kurşunsuz Benzin 95 Oktan numunelerinin ise yüzde 100'ü teknik düzenlemelere uygun çıktı.

SAMSUN'DA KAÇAK AKARYAKIT YOK

2015 yılında Samsun ise yaz ve kış dönemlerinde kurşunsuz benzin 95 Oktan ve motorin türleri için rastgele belirlenen istasyonlardan 6'şar numune alındı. 239 istasyon bulunan Samsun'da da alınan tüm numuneler motorin ve benzinde teknik düzenlemelere ve ulusal marker ölçümlerine uygun olduğu belirlendi.Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER